Na co se nejčastěji ptáte?
-
Chci se stát dobrovolníkem v ČR - Jak na to?
- Jak najít dobrovolnickou příležitost podle místa bydliště?
Dobrovolník.cz je tím správným místem, kde můžete začít hledat své dobrovolnické příležitosti. Začněte rychlou registrací na portálu zde a potom si v sekci Nabídky dobrovolnictví ve vyhledávání si zadejte Vaše preference - lokalita, zaměření, typ činnosti atd. Potom se můžete přihlásit přímo na Vámi vybranou aktivitu.
- Jak najít dobrovolnickou příležitost podle organizace, která ji nabízí?
Seznam organizací, ve kterých můžete pomáhat, naleznete na tomto odkaze. Pokud organizace, ve které chcete pomáhat, nemá v současné době aktuální příležitosti na Dobrovolník.cz, neváhejte ji kontaktovat a informovat se o dobrovolnických příležitostech přímo.
-
Co všechno můžu jako dobrovolník dělat?
Vaše možnosti, co můžete dělat jako dobrovolník jsou téměř neomezené :-) Důležitá je Vaše chuť a ochota pomáhat!
- Manuální dobrovolnictví
Jako dobrovolník můžete pomáhat například s rekonstrukcí a renovací budov, obnovovacími pracemi, zahradnickými pracemi, prací s klienty v oblasti sociální péče a s mnoha dalšími činnostmi. Podívejte se, jaké dobrovolnické příležitosti jsou právě na Dobrovolník.cz aktuální a vyberte si z nich tu, která Vám sedí.
- Expertní dobrovolnictví
Každý z nás je odborníkem v nějaké oblasti. A právě v té Vaší oblasti jistě potřebuje někdo pomoci. Váš čas může být pro organizaci i jednotlivce velmi cenný. Podívejte se, jaké dobrovolnické příležitosti jsou právě na Dobrovolník.cz aktuální a vyberte si z nich tu, která Vám sedí.
- Dobrovolnictví dle časových možností
Dobrovolníkem se můžete stát, ať máte hodinu či týden. Záleží na Vaší ochotě a nasazení. V naší databázi můžete vyhledávat i dle vašich časových možností.
-
Proč být dobrovolníkem?
- Pomáhat ostatním
Jako dobrovolník můžete nabídnout svou pomocnou ruku těm, kteří to skutečně potřebují. Můžete také pomoci vytvářet něco prospěšného či inovativního. Záleží poté již pouze na Vás, jaký konkrétní projekt Vás zaujme a budete mu chtít věnovat svůj čas a energii.
- Rozvíjet sebe sama.
Dobrovolnictví může mít mnoho přínosů také pro dobrovolníka samotného. Díky dobrovolnictví můžete například poznat nové zajímavé lidi či místa, rozvíjet své jazykové schopnosti anebo načerpat zkušenosti, které budete moci využít také v rámci svého profesního uplatnění.
- Na věku nezáleží
Mladický elán nebo zkušenosti pokročilejšího věku, obojí je ceněno. Dobrovolníkem se tedy lze stát téměř kdykoliv.
Tak pojďte začít! Rychle se zaregistrujte a vydejte se s námi do světa dobrovolnictví!
-
Chci se stát dobrovolníkem v zahraničí
- Kde najít konkrétní příležitosti?
Je třeba si promyslet, co od konkrétního projektu očekáváte a na jak dlouho chcete vyjet. Dále přikládáme seznam některých organizací, které se dobrovolnictvím v zahraničí zabývají a na jejichž stránkách můžete nalézt konkrétní projekty. Možností je vice. Můžete například vyjet na dobu několika týdnů na workcamp, na výměnné programy, nebo až 12 měsíců na Evropskou dobrovolnou službu. Můžete vyjet i do zemí mimo Evropu.
- INEX-SDA - workcampy, Evropská dobrovolná služba, program Glen (země Globálního jihu)
- DUHA - workcampy
- Charita ČR - Evropská dobrovolná služba, konkrétní příležitosti v zahraničí dle aktuální nabídky na webu
- YMCA - Evropská dobrovolná služba, krátkodobé a dlouhodobé pobyty v Anglii a Irsku
- Tandem - Evropská dobrovolná služba, Evropský sociální rok v Rakousku, Dobrovolnické programy v Německu
- Člověk v tísni - dle aktuální nabídky na webu
- Brontosaurus - dobrovolnické příležitosti v Himalájích (prázdninový dobrovolník, akademický dobrovolník, odborný asistent, ostatní dobrovolnické pozice)
- Adopce na blízko - Salesiánská dobrovolná služba – krátkodobá (1 měsíc) a dlouhodobá (10-12 měsíců)
- Jak je to s pojištěním dobrovolníka?
Při odjezdu na projekt delší než 6 měsíců se dobrovolník může odhlásit ze své zdravotní pojišťovny, přičemž po návratu musí doložit, že byl po celou dobu v zahraničí pojištěn, jinak by musel pojištění v ČR za celou dobu doplatit. Při pobytu kratším než 6 měsíců si je nutné platit pojištění oboje - v ČR i pro pobyt v zahraničí. Podmínky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit. (POZOR! Toto neplatí pro dobrovolníky vyslané dle zákona o dobrovolnické službě! Osoby vykonávající dlouhodobou dobrovolnickou službu v rozsahu překračujícím v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu na základě smlouvy s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra, pokud nejsou plátci pojistného z jiného titulu, nemusí hradit zdravotní pojištění – jsou tzv. státními pojištěnci.)
Placení sociálního i důchodového pojištění je dobrovolné. Pokud je plátcem stát, tyto platby pokračují a pro dobrovolníka se nic nemění. Více informací je lépe získat přímo na příslušné správě sociálního zabezpečení. Pokud je před odjezdem dobrovolník na úřadu práce, je podle nás nutné se odhlásit.
Úřad práce uzná dobrovolnickou činnost jako odpracovanou dobu do nároku na podporu v nezaměstnanosti pouze u programů akreditovaných dle Zákona o DS po předložení smlouvy o výkonu dobrovolnické činnosti .- Jak je to s náklady na mojí dobrovolnickou činnost?
Pro konkrétní informaci je potřeba být vždy v kontaktu s vysílající organizací. Například ubytování a strava bývá hrazena, zatímco cestu na projekt si hradíte z vlastních zdrojů. Podmínky se liší projekt od projektu.
-
Mohu hledat dobrovolníky i jako jednotlivec/fyzický osoba?
Ano, databáze dobrovolnických příležitostí je otevřená všem. Pokud jako fyzická osoba hledáte dobrovolníky pro veřejně prospěšnou aktivitu, můžete se jednoduše zaregistrovat zde a potom rovnou vložit inzerát do naší databáze dobrovolnických příležitostí.
-
Dobrovolnictví a paragrafy - na co se připravit?
- Zákon o dobrovolnictví
Záměrem zákona o dobrovolnictví je upravit právní postavení dobrovolníka, právní vztahy při výkonu dobrovolnictví, a to pro co nejširší spektrum dobrovolnických činností, které nebude redukované pouze na akreditovaný režim, tak jak je to v současné situaci. Tento zákon bude zahrnovat zároveň dobrovolnictví vykonávané dobrovolníky podle zvláštních předpisů a pravidel EU, ať již se jedná např. o dobrovolníky Českého červeného kříže, dobrovolné hasiče či Evropskou dobrovolnou službu a EVAID.
V současné době se organizace s akreditovanými dobrovolnickými programy řídí dle zákona o dobrovolnické službě.
- Dobrovolnická smlouva
Mezi dvěma fyzickými osobami není potřeba dobrovolnická smlouva, obvykle stačí ústní občansko-právní smlouva o vzájemné výpomoci. Ale jelikož je vždy důležité posoudit, co je potřebné pro vaši činnost a co nikoliv, můžete se inspirovat přímo na stránkách organizace HESTIA - Cetrum pro dobrovolnictví.
- Odpovědnost dobrovolníka
Dobrovolník působí vždy v občansko-právním režimu – dle Občanského zákoníku. Na rozdíl od zaměstnanců, kteří se řídí Zákoníkem práce. Obvykle má veškerou odpovědnost organizace. Otázky odpovědnosti je dobré si vyjasnit třeba v dohodě s dobrovolníkem, anebo je vhodné využít pojištění pro dobrovolníky.
- Založení dobrovolnického centra
Nejprve si prostudujte zákony (o sdružování občanů, o obecně prospěšných společnostech) a zvolte si formu, která by vám nejlépe vyhovovala. Dokumenty pak pošlete na MV ČR a po kladném vyjádření provedete nezbytné registrace nově vzniklé právnické osoby (IČO, DIČ). Pokud budete chtít žádat o grant či dar je třeba oslovit obec, kraj, místní podniky či společenské organizace. Obecnou databázi grantových zdrojů naleznete na webu Neziskovky.cz. Akciová společnost nemůže získat akreditaci. Informace o akreditaci najdete zde.
-
Kde mohu najít data a výzkumy o dobrovolnictví?
Informace o dobrovolnictví, stejně tak jako data a výzkumy o dobrovolnictví můžete najít třeba v knihovně organizace HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví. Zajímavé články o statistikách a číslech z oblasti dobrovolnictví najdete také v sekci Dobrovolnictví v datech na webu Dobrovolník.cz. Pokud byste měli Vy sami zajímavá data či výzkum, lterý jste sami zpracovali, dejte nám o tom vědět! Kontakty na nás najdete zde.
-
Co je to cena Křesadlo a jak mohu nominovat svého dobrovolníka?
- Co je to cena Křesadlo?
Organizace HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví se již 20 let věnuje podpoře, rozvoji a propagaci dobrovolnictví v České republice. Od roku 2001 uděluje HESTIA dobrovolníkům za jejich dlouhodobou práci ve prospěch druhých cenu s názvem Křesadlo.Více informací o této ceně za dlouhodobý dobrovolnický přínos najdete zde.
- Jak můžete nominovat vybraného dobrovolníka či dobrovolnici?
HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví se zabývá nominacemi v Praze. V případě, že byste měli zájem nominovat svého dobrovolníka za další regiony, můžete zkontaktovat regionální koordinátory dle přehledné mapky přímo zde.
-
Jak se jinak zapojit kromě dobrovolnické práce?
-
Chci darovat oblečení
Obecně obnošené šaty sbírají některé místní charity (http://www.charita.cz/ ) a diakonie (http://www.diakonie.cz/kontakty/strediska-a-skoly-diakonie-cce/?tab=services ), také pobočky organizace Naděje (http://www.nadeje.cz/ ). Na jejich stránkách najdete kontakty, kam napsat dotaz, jestli některá pobočka v okolí Vašeho bydliště sociální šatník organizuje.
-
Chci darovat finance
Jednoduše a online si můžete vybrat projekt, na který můžete finančně přispívat na tomto portálu - http://www.darujspravne.cz/
Pokud se Vám líbí naše činnost, můžete přímo podpořit fungování portálu Dobrovolník.cz zde. Podpořit nás můžeme online platbou kartou přes Darujme.cz nebo na náš sbírkový účet 2900340966/2010.
-
-
Hledáme dobrovolníky pro naši organizaci
- Musíme dobrovolníka někde zaregistrovat?
V zásadě stačí písemná smlouva a pojištění. U osob mladších 15 let je třeba zajistit si souhlas rodičů nebo opatrovníků s činností. Dobrovolník smí provádět pouze činnosti a úkony, které by personál povolil příbuzným a známým viz OZ. Na druhé straně může dobrovolník provádět řadu nespecificky terapeutických, ale velmi prospěšných činností - četba, povídání, procházky.
- Více o práci s dobrovolníky se dozvíte v sekci Vedení dobrovolníků na Dobrovolník.cz nebo na stránkách HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví.
- V začátcích se Vám jistě bude hodit absolvovat kurz o vedení dobrovolníků - doporučujeme kurz Management dobrovolnictví I. a II.
- Pokud uvažujete o pojištění dobrovolníků, více informací najdete zde.