Chcete být koordinátorem dobrovolníků?
Být koordinátorem dobrovolníků je velká výzva, ale je to také obrovská radost! Můžete si přečíst trošku teorie a pak nám rovnou dát vědět, pokud byste se chtěli koordinátorem dobrovolníků stát. Řekneme vám, jak na to!
K profesionalizaci dobrovolnické činnosti patří, že v organizaci působí koordinátor dobrovolníků, který je klíčovou postavou dobrovolnického managementu. Koordinuje dobrovolnictví v organizaci, hodnotí činnost dobrovolníků, řeší vzniklá nedorozumění a problémy, je kontaktní osobou mezi dobrovolníky, zaměstnanci, vedením i klienty organizace, zpracovává kodexy či práva a povinnosti dobrovolníků, vede potřebnou administrativu, jako jsou smlouvy s dobrovolníky, pojistné smlouvy apod.
Koordinátor může být člen týmu zaměstnanců, v některých případech i dobrovolník zajišťující tuto funkci v jedné části organizace či pro jednu vybranou činnost. Tento dobrovolný koordinátor ale potřebuje mít oporu v profesionálním garantovi dobrovolnického programu působícím pro celou organizaci. Na počátku dobrovolnického programu pouze s několika dobrovolníky může být koordinátorem také dobrovolník, ale s růstem jejich počtu a s šíří záběru je to již práce pro placeného profesionála. V malé neziskové organizaci může být koordinátorem vedoucí organizace i výkonný zaměstnanec na část úvazku vedle své hlavní profese.
Koordinátor dobrovolníků je nově uznanou profesí!
Koordinátor dobrovolníků se stal na podzim 2014 oficiálně uznanou profesí. Organizace HESTIA - Centrum pro dobrovolnictví se stala autorizovanou osobou pro tuto profesní kvalifikaci. To znamená, že zde můžete složit zkoušku, po jejímž uspěšném zvládnutí získáte osvědčení o získání profesní kvalifikace koordinátora dobrovolníků – máte-li zájem o další informace, ozvěte se přímo garantovi zkoušky na e-mail michaela.jandova@hest.cz. Více informací i přihlášku ke zkoušce najdete zde.