CO DOBRÉHO PŘINESL ROK 2020 aneb KDO HLEDÁ NAJDE
Zažili jsme nezvyklý, divný rok. Ocitli jsme se v době, kdy i slovo „pozitivní“ má obecně negativní význam. Proto Vám přinášíme klady, které jsme vypátraly. Protože se nikdy nesmíme vzdát naděje, nebo alespoň naděje na naději, tak jsme v redakční radě hledaly (a našly!) kladné dopady této zvláštní doby.
RODINA
Především v jarní části došlo na velké rodinné užívání si sebe navzájem. Dopolední čas byl většinou vyplněn školně-pracovními povinnostmi, ale z rozlítaných „kroužkových“ odpolední se stal čas pro rodinu – vytáhly se hry, vyrazilo se na procházky a projížďky do přírody častěji než obvykle, sportovalo se. Podzimně - s horším počasím a menší možností trávit tolik času venku - se společný čas stal pravým ukazatelem toho, jak dokážeme společně fungovat a vyjít i v ne zcela komfortních situacích. Může se nám to hodit do budoucna – ať už v pracovních nebo osobních vztazích.
ŠKOLA
Kapitola sama pro sebe, která by vydala na celý článek. Mnozí rodiče zjišťují, co všechno se děti učí. Nastává jim více práce, než je podepsání žákovské knížky a získávají opravdový přehled. Ten získávají i mnozí učitelé, kteří najednou vidí děti i jejich rodiny ve zcela jiném světle a často se dozví díky obrazovkám možná i více, než by chtěli. Vzniká z toho mnoho humorných situací a příběhů na vyprávění. Rodiče si užívají radost z drobných pokroků svých potomků, které je jinak částečně nebo zcela minou v běhu pracovních dní. Většina si začne více vážit učitelské profese.
PRÁCE
Kdo přešel na home office, mohl si vyzkoušet práci z domova, o které mnozí často jen snili. Někde došlo na zjištění, že je pohodlné nosit většinu dne tepláky. Ale mnozí také zjistili, že je potřeba jistá sebekázeň, naučit se soustředit, nenechat se rušit (těžko často ovlivnitelné) a to všechno je osobní posun dopředu. Zlepšení pracovních kvalit. Kdo nedojížděl, šetřil přírodu a peníze za benzín. Někdo si zvykl přispat, zpomalit a zlepšil tím životosprávu. Nečekaný domácí čas (například za dobu dojezdu do a z práce) je často využit také na dlouho odkládané záležitosti jako jsou drobné či větší opravy a úpravy v domácnosti.
ONLINE SVĚT
Náš život se z části přesunul do online světa. I ten, kdo nechtěl, tak se prostě zlepšil v práci s moderní technikou, což se jistě v tomto století hodí. Nejen děti a učitelé jsou ti, kteří už dokážou bravurně ovládat počítače a jejich skupinové programy. Velkým přínosem pro budoucnost bude zjištěná možnost zapojení dosud znevýhodněných skupin. Ať už se jedná o nemocné děti nebo seniory, kteří se nemohou běžně účastnit společenských aktivit. Online formy školení, vzdělávání, komunikace se rozšiřují i na místa, kam dříve nedosáhla. Vznikají i nový typy dobrovolnictví: doučování přes internet, online aktivizace seniorů, handicapovaných a jinak znevýhodněných lidí. A zcela aktuálně: díky tomu, že jsme povětšinou nakupovali online a včas, je pro mnohé letos Ježíšek bez tradičního shonu, což je samozřejmě velmi příjemný pocit.
IMPROVIZACE
Náš národ je znám tím, že si umí v nevšedních situacích poradit. Nejen kutilsky, ale i to se tentokrát hodilo. A tak jsme se mohli radovat z inovací a tvůrčích procesů. Improvizovaně tvořili snad všichni. Od různých typů domácích roušek po univerzitní vychytávky krytů pro lékaře. Maminky (a někde tatínci) vařily jako zjednané. Nutně došlo na nové recepty, protože ač má každá rodina svá oblíbená jídla, která se „točí“ nejčastěji, při dennodenním vaření prostě na rozšíření klasického jídelníčku dojít muselo. A to nemusí být vůbec na škodu. Více se do chodu domácnosti (nejen v kuchyni) zapojovaly celkem přirozeně také děti.
HYGIENA
Velká část národa si připomněla základní hygienické návyky. Takže si teď snad všichni pořádně myjeme ruce, smrkáme a pšíkáme, jak a kam máme a jsme tak celkově ohleduplnější vůči ostatním. V současnosti je pojem hygiena spojen právě především s udržováním čistoty těla. Nicméně původní význam se pojí nejen k tělesnému zdraví a očistě, ale i k duševní pohodě člověka. A duševní hygiena byla pro letošní rok velice zásadní. Naučili jsme se relaxovat a naučili jsme své okolí, aby respektovalo naši relaxaci. To samé jsme umožnili i ostatním. Každý pak relaxoval jinak – někdo jógou, někdo četbou, někdo tichem, někdo chvílí samoty nebo naopak nerušeným telefonátem s přáteli. Uvědomili jsme si, co je důležité. Zdravě jsme si pře-nastavovali žebříček hodnot. Asi není tak podstatné vydělat co nejvíc peněz jako slyšet smích vlastních dětí. Ale i naslouchat. Rozhodně se víc povídalo. Spoustě lidem pak pomohlo pomáhání ostatním.
DOCENĚNÍ
Věřím, že si díky/kvůli „koroně“ víc vážíme pravých hrdinů dnešní doby. Jsou to v první řadě zdravotníci – lékaři a sestřičky. A nebojím se říct, že jsou v první linii, protože zažívají boje nejen o zdraví, ale i o život svých pacientů, ale ohrožují tím ve vysoké míře i sami sebe. Docenění si jiště zaslouží mnozí, kteří drží chod naší země v chodu. Ale také ti, kteří pomáhají, kde mohou – ať už je to po fyzické nebo psychické stránce. Takže přestože spousta dobrovolníků nemohla svoji činnost vykonávat, přesunuli se na jinou aktivitu a mnoho nových dobrovolníků vzniklo spontánně (kdyby tak někdo spočítal třeba výrobce jarních roušek, to by statistika vyskočila do výšin!)
Něco jste mohli mít stejně, něco úplně jinak. Co rodina, co jednotlivec, to jiné zkušenosti. Ale všechny nás jistě může spojovat to, že věříme a doufáme, že v dalším roce budeme ty kladné záležitosti hledat snadněji a budou převažovat. Kéž by.
Držme si palce, držme se!