Motýly nechytej, ale zaznamenej!
O možnostech zapojit se do monitorování ptačí populace jsme již psali, víte ale, že podobně můžete pomoci i sledováním jiných okřídlených tvorů?
Občanské vědy není nikdy dost a proto vám, ctěným čtenářům, dnes přinášíme další tip na nevšední dobrovolnickou, kratochvilnou a společensky přínosnou aktivitu. Tentokrát vám představíme, proč a jak se zapojit do mapování motýlů.
Proč sledovat motýly?
Kromě individuálního estetického a relaxačního požitku, který lidé trpící lepidopterafobií pravděpodobně neocení, skýtá pozorování motýlů hlubší přínos i pro společnost. Řada druhů je totiž citlivá na kvalitu životního prostředí a jejich výskyt je tak jistým indikátorem jeho stavu – u nás i jinde v Evropě se tak začíná důrazněji prosazovat např. používání indexu lučních motýlů, který dlouhodobě využívá Evropská agentura pro životní prostředí (EEA, European Environment Agency).
Co si před sledováním zjistit?
Je dobré mít určité povědomí o tom, jak který motýl vypadá. Na druhou stranu – cílem projektů občanské vědy je zapojení veřejnosti, takže zevrubné znalosti nejsou očekávány (byť jsou ku prospěchu). Ideálním účastníkem je tedy kdokoli, kdo se o přírodu zajímá, byť je např. ve fázi, že je schopen rozeznat jen několik druhů – i s tímto základem totiž může účastník zanést relevantní informaci.
A proto netřeba předčasně klesat na mysli, ilustrovaných atlasů hmyzu, kde si pozapomenuté znalosti může každý osvěžit, je dostatek – stejně jako času na přípravu, motýlí sezóna totiž začíná až s jarem, u některých druhů dokonce později.
Mnoho doplňujících informací lze nalézt i online, což situaci značně ulehčuje. A v neposlední řadě: vždy je možné zkusit se spojit se zkušenějšími kolegy, kontaktovat místní stanici přírodovědců či přírodovědný kroužek, a vydat se na společnou instruktážní výpravu.
Jak svá pozorování zaznamenat a sdílet?
U nás takové aktivity usnadňuje např. aplikace BioLog, jejíž webové rozhraní (včetně návodu) je hostované na stránkách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pod mobilní aplikací je nicméně podepsána přímo Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), která laickou i odbornou veřejností získaná data shromažďuje, neboť právě do její gesce spadá monitoring stavu biotopů a druhů.
Aplikace BioLog umožňuje sběr informací o výskytu širokého spektra druhů živočichů, nejen motýlů, a lze ji stejně dobře využít i pro zaznamenání výskytu rostlin, hub či dalších organismů. Lze ji tedy úspěšně uplatnit i při jiných pozorováních. Tak hurá do toho!