Skvělá volnočasová aktivita pro obdivovatele dlouhých a štíhlých nohou
Aneb kterak Česká společnost ornitologická – s pomocí dobrovolníků – monitoruje proces hnízdění čápů.
Se začátkem jara se toho dá pozorovat hodně – my si dnes ale povíme o pozorování čápů. Čápi patří mezi tažné ptáky a jako takoví každoročně podnikají výpravu do nitra Afriky a zpět. První z nich se za účelem hnízdění vracejí již v březnu, a proto je toto období ideální k tomu propůjčit své zraky programu České společnosti ornitologické Čapí hnízda.
„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Sledování čápů je velmi oblíbené, lidem přináší radost a jejich pozorování není náročné,“ uvádí na stránkách České společnosti ornitologické Gabriela Dobruská, koordinátorka programu Čapí hnízda.
Zapojit se můžete poměrně snadno. Na výše uvedených stránkách je k dispozici mapa zaznamenaných čapích hnízd, stačí tedy zjistit, jestli je už dané hnízdo obsazeno, či nikoli. Stejně tak je ale možné zanést informaci o novém hnízdě. Díky pomoci veřejnosti tak ornitologové mohou získat přesnější údaje výskytu čápů na našem území, a hlavně o době jejich návratu ze zimovišť. Sledovat hnízda je potřeba ale až do konce léta, což je čas, kdy se mladí čápi osamostatňují.
Program Čapí hnízda je otevřen takřka všem. Stačí sledovat hnízda ve vašem okolí a pozorování zadat do tohoto formuláře. „I když tam čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl,“ doplňuje Gabriela Dobruská.
Pozorování čápů můžete zároveň spojit i s další prospěšnou činností: čistění okolí od volně se povalujících odpadků, zejména plastových provázků a vlasců. Čapí rodiče totiž hnízda každoročně dostavují a není výjimkou, že do svého budování zakomponují i potenciálně nebezpečný materiál, do něhož se mláďata mohou zamotat nebo se o něj vážně poranit.
Podle aktuálních údajů se zatím zapojilo přes 300 pozorovatelů, navýšíte jejich řady?