Dobrovolník pro trávení volného času s dítětem s mentálním postižením (homesharing)

Publikováno 3. 4. 2024 | Centrum pro komunitní práci střední Čechy
Hledáme dobrovolníky - hostitele a hostitelky - ochotné se dlouhodobě a pravidelně (několik hodin, 1x za 2-3 týdny) věnovat dítěti s mentálním handicapem.
Platná
Dobrovolník pro trávení volného času s dítětem s mentálním postižením (homesharing)
Proč využít tuto příležitost: 
Pomůžete rodinám těchto dětí načerpat síly nebo jim dáte možnost věnovat se plně svým zdravým dětem. Stanete se kamarádem dítěte, které je často osamělé a má problém navazovat přátelství s vrstevníky. Získáte nový pohled na svět. Budete štastnější.
Jak dobrovolník pomůže: 
Učiníte dítě s mentálním postižením šťastnější. Učiníte šťastnější i rodinu, které tímto pomůžete. Dítě se naučí fungovat v prostředí mimo domov, což je první krok k jeho budoucími osamostatnění. Když vše klapne, budou šťastnější všichni zúčastnění.

Uprědnostňujeme dobrovolníky, u nichž je předpoklad, že v homesharingu zůstanou dlouhodobě. Každý vybraný dobrovolník - hostitel - u nás projde pečlivou přípravou na hostitelství. Velkou péči věnujeme i tomu, aby se k sobě dobrovolník a příslušné dítě hodili, a to v procesu tzv. párování. Přihlásit se může jednotlivec, rodina nebo pár. Těšíme se na Vás.

O HOMESHARINGU OBECNĚ

Sdílená péče aneb homesharing je moderní způsob podpory rodin dětí a mladých dospělých s mentálním  postižením či kombinovaným postižením. Pravidelné odlehčovací setkání u proškolených hostitelů (jednotlivců či rodin) pomůže rodině nabrat nové síly. Hostitelská rodina či jednotlivec si pravidelně bere dítě na předem domluvený čas, pár hodin měsíčně, odpoledne nebo víkendový den. Společně si užijí obohacující chvíle, získají nové sociální kontakty a dovednosti, zatímco si pečující rodina může vydechnout.

Homesharing přes 30 let funguje v Irsku, stejně jako v dalších západních zemích. U nás pomalu zapouští kořeny. V letech 2018 – 2020 probíhal pilotní projekt homesharingu v Praze, Středočeském a Pardubickém kraji.

Od roku 2021 se na šíření homesharing podílí i naše organizace díky finanční podpoře, kterou jsme získali od nadačního fondu ABAKUS – nadační fond zakladatelů Avastu. Společně se 7 dalšími organizacemi přispíváme k ukotvení homesharingu do systému podpory a služeb v České republice. Odborné zázemí máme u organizace Naděje Děti úplňku. Podporu na realizaci homesharingu nám dále poskytuje MPSV Rodina a Humanitární fond Středočeského kraje.