Databáze dějin všedního dne

Publikováno 13. 8. 2024 | Andrea Skopkova

Dějiny jsou svědectvím času a jsou tvořeny okamžiky životů každého z nás – přesto si však pod pojmem historie mnohdy představíme něco jiného, možná i dost konkrétního a především lineárního. Přesně tak, jak se to kdysi učilo ve škole. Jenže dějiny nejsou jen jedny, a právě projekt Historického ústavu Akademie věd České republiky na to upozorňuje.  



 

Fatal error: Redefinition of parameter $source in /var/www/html/sites/all/modules/contrib/feeds_tamper/plugins/default_value.inc on line 36 E_COMPILE_ERROR Error in file �default_value.inc� at line 36: Redefinition of parameter $source

Databáze dějin všedního dne

Jde o zajímavou příležitost zapojit se do projektu občanské vědy a takřka se zapsat do dějin. Čím a jak? Poskytnutím památek rodinných kronik, které budou digitalizovány a poskytnou informace o dějinách všedního dne.

Databáze dějin všedního dne je totiž jedním z výstupů rozsáhlého mezinárodního vědecko-výzkumného projektu, na kterém se již několik let podílí Univerzita Vídeň a Historický ústav Akademie věd ČR. Usiluje o vytvoření dokumentační sbírky starých pamětí, rodinných kronik, deníků a jiných životopisných vzpomínek.

Tento historický výzkum se tedy zaměřuje na životy obyčejných lidí, jejich každodenní zvyky, víru, hodnoty a mentalitu. Jeho východiskem je koncepce tzv. dějin psaných zdola, ovlivněná kulturní antropologií a zdůrazňující význam individuálního života, přičemž se snaží ukázat spletitost prožívané skutečnosti.

Databáze dějin všedního dne je určena laickým badatelům, studentům, vědcům a všem příznivcům dějin každodennosti. Počátky sbírky, která se stala základem pro databázi, sahají až do počátku devadesátých let minulého století a hlavní zásluhy na jejím vzniku měli socioložka Jana Losová a historik Milan Hlavačka.

Sbírka již dnes obsahuje stovky digitalizovaných a katalogizovaných životopisných záznamů různého obsahu. Všechna data jsou navíc volně dostupná veřejnosti prostřednictvím online databáze https://ddvd.kpsys.cz, ale i na místě v badatelně knihovny Historického ústavu AV ČR, kde je sbírka institucionálně ukotvená. „Základem jsou zachovalé staré osobní i rodinné paměti, vzpomínky, deníky, ale i fotografie a výstřižky z novin a faksimile osobních dokladů a další stopy minulosti,“ upřesňuje v propagačním videu Vojtěch Kessler, který sbírku spravuje.

Nadále probíhá sbírková kampaň, která má za cíl rozšířit původní sbírku o nové texty. V případě zájmu o přispění do databáze, či jinou formu spolupráce, je možné kontaktovat pracovníky na e-mailové adrese: ddvd@hiu.cas.cz. Proč se tedy nezapojit?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další informace: https://ddvd.kpsys.cz/

Foto: pexels.com