Missing Maps

Publikováno 15. 3. 2021 | Tereza Cimburková

Na projekt Missing Maps jsem četla pochvalné komentáře přímo od zúčastněných dobrovolníků. Zajímavý projekt by podle mě neměl chybět na našich stránkách, a tak jsem vyzpovídala koordinátorku komunikace projektu Janu Bauerovou.

Missing Maps

Jak byste představila Missing Maps někomu, kdo vůbec netuší, o co se jedná?

Missing Maps je projekt, který umožňuje tisícům dobrovolníků kolem světa přímo přispět svým časem a zapojením k humanitárnímu mapování organizací jako jsou Lékaři bez hranic. Humanitární neziskové a rozvojové organizace často působí v odlehlých oblastech, pro které nejsou dostatečně podrobné či aktualizované mapy a někdy ani neexistují. Aktuální mapy a data se používají pro vyhodnocování potřeb obyvatelstva a při plánování zdravotnických programů jako například očkovacích kampaní. Bez map není možné provádět epidemiologické sledování v případě propuknutí epidemie eboly nebo cholery. Proto vznikl projekt Missing Maps, v rámci kterého humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí mapy krizemi ohrožených a postižených oblastí. V roce 2014 ho založili Médecins Sans Frontières (MSF, francouzský název pro Lékaře bez hranic) spolu s Americkým Červeným křížem, Britským Červeným křížem a britskou neziskovou organizací Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT). Od té doby se přidaly další národní spolky Červeného kříže, akademické instituce, a organizace, které se soustředí na mapování. Missing Maps projekt má nyní asi dvacet členských organizací a čítá přes 125 tisíc dobrovolníků.

Jak samotné mapování probíhá?

Dobrovolníci z různých zemí v online editoru zakreslují budovy, osídlená území, cesty a jiné objekty podle satelitních snímků. Jako platformu pro výběr úkolů k mapování používáme tzv. HOT Tasking Manager , kterým všechny nové mappery provedeme. Účastníci pak přidávají objekty do mapovacího editoru přímo v oknu svého online prohlížeče a ukládají je do OpenStreetMap. To je otevřená mapa, do které může přispět kdokoli, kdo si vytvoří účet. Výhodou jejího používání je, že když ji prostřednictvím Missing Maps aktualizujeme, data jsou k dispozici i ostatním humanitárním organizacím, stejně jako místním vládním složkám, komunitám a organizacím.

Jak se mohou dobrovolníci zapojit u nás v ČR? 

Ti, co mají zájem obecně o humanitární činnost Lékařů bez hranic a příběhy našich pacientů nás mohou sledovat na facebooku, instagramu, Linkedin nebo na twitteru, kde také informujeme o nadcházejicích mapathonech. Pokud mají zájem o zapojení jako dobrovolníci v rámci Missing Maps, nejlepší je přidat se k facebookové skupině Missing Maps Česko Slovensko. Dáváme v ní vědět o nadcházejících mapathonech, jakmile je na ně otevřená registrace.

Nejcennější jsou dlouhodobí členové komunity, to je to jádro, díky kterému to funguje. Dobrovolníci, kteří už se naučili mapovat a zapojí se v organizaci mapathonů jsou vítáni! Uprostřed měsíce také pořádáme tzv. mid-month mapathon pro pokročilejší mappery, kde mapujeme speciální úkoly nebo ověřujeme kvalitu a validujeme úkoly označené jako již zmapované, což vyžaduje dostatečnou praxi.

Další možnosti jsou například pomoci s komunikací aktivit Missing Maps, překladem do češtiny nebo focením na mapathonu, nebo podělit se nápadem na řečníka, který se věnuje mapám, GIS nebo využití umělé inteligence. Momentálně běží s pomocí pár dobrovolníků překlad nově přidaných pasáží webových stránek missingmaps.org. Doufáme, že se zase brzy budeme moci vrátit k mapathonům naživo. Pokud by ve vašich prostorech bylo možné uspořádat mapathon, až to situace dovolí, pak bychom uvítali i takové vyjádření podpory.

 

Kdy bude nejbližší akce Mapathon, do které je možné se zapojit?

Mapathony Lékařů bez hranic s dobrovolníky Missing Maps CZ organizujeme obvykle poslední úterý v měsíci. Dokud bude přetrvávat situace zvýšeného risku přenosu nákazy koronavirem, budou se konat online, což umožňuje připojit se odkudkoliv. Další bude 23. března od 18:15 hodin a můžete se na něj zaregistrovat na eventbrite.

 

Četla jsem reakce po posledním Mapathonu, je to jistě povzbuzující… 

Mám z toho pochopitelně radost a dodává mi to motivaci k další práci na zapojování dobrovolníků do Missing Maps, nejen v České republice, ale i skrz podporu MSF kolegů v jiných zemích. U nás máme skvělý Missing Maps CZ tým dlouhodobých dobrovolníků, díky kterému se nám daří naučit všechny, kdo mají zájem, mapování v OpenStreetMap a poskytnout přitom náležitou podporu. Organizujeme mapathony, které jsou úspěšné v kvalitě i kvantitě zmapovaných dat a v různých ohledech příkladem. Účastníci jsou rádi, že mohou podpořit Lékaře bez hranic svou konkrétní aktivitou v online prostředí, která pomáhá našim programům v terénu.

 

Děkuji za rozhovor, ať se Vám i nadále daří!