Nikdy nevíte, kdo a co Vás za dveřmi čeká, ale to nezjistíte, dokud je neotevřete

Publikováno 29. 8. 2021 | Dobrovolnik.cz

Amelie, z.s. hledá dobrovolníky k onkologicky nemocným pacientům! Čtěte dál a dozvíte se více od koordinátorky dobrovolníků Diny Rišianové a samotné dobrovolnice Olgy.

Nikdy nevíte, kdo a co Vás za dveřmi čeká, ale to nezjistíte, dokud je neotevřete

Paní Rišianová, můžete nám představit organizaci Amelie a její dobrovolnický program?

Amelie se dlouhodobě věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým, což v praxi znamená mj. to, že v Centrech Amelie poskytuje lidem s rakovinou a jejich rodinám různé odborné služby typu individuální poradenství se sociální pracovnicí, psycholožkou, výživovou poradkyní, dále pak skupinové aktivity zaměřené na cvičení či relaxaci. Nedílnou součástí poslání Amelie je právě také dobrovolnický program, který je akreditovaný a probíhá na onkologických odděleních nemocnic po celé ČR, s nimiž má Amelie uzavřenou smlouvu.

Kde všude mohou dobrovolníci pomáhat a jaká je jejich činnost?

Dobrovolníci docházejí na onkologická pracoviště vybraných nemocnic v Praze, Olomouci, Hradci Králové a do Nemocnice Na Pleši ve Středočeském kraji. Já mám na starost dobrovolníky právě Na Pleši. V nemocnicích dobrovolníci fungují z největší části jako tzv. společníci u lůžka, kdy si s pacienty převážně povídají, mohou si zahrát hry, doprovodit je na vycházku apod. Hlavním smyslem jejich činnosti je přinést pacientům trochu jiný kontakt než jaký mají v průběhu svého mnohdy dlouhodobého pobytu v nemocnici se zdravotnickým personálem. Dobrovolník nenahrazuje nemocniční personál, nýbrž jej vhodně doplňuje – je specialistou na lidský kontakt, věnuje pacientovi svůj čas a zájem tady a teď. V Nemocnici Na Pleši dobrovolníci rovněž organizují pro pacienty pravidelné výtvarné dílny, které jsou velmi oblíbené. Ne všichni dobrovolníci však chtějí chodit do nemocnice, těm můžeme nabídnout zapojení v Centrech Amelie anebo výpomoc v zázemí spolku. Občas dobrovolníky potřebujeme i na jednorázové akce, např. na výzdobu nemocnic v rámci projektu Tulipánový měsíc (viz foto).

Aby u Vás mohl dobrovolník působit, co vše musí splňovat a jakým způsobem ho Vaše organizace na činnost připraví?

Hlavní podmínkou pro naše dobrovolníky je plnoletost a čistý trestní rejstřík. Rovněž doporučujeme, aby člověk, který sám prodělal onkologickou nemoc a léčbu, měl jistý časový odstup od ukončení nemoci, než začne sám docházet za pacienty do nemocnice. Nicméně ani takové zájemce neodmítáme a nabídneme jim jinou náplň činnosti.

Všichni zájemci o dobrovolnictví musí projít dvoudenním školením, které zahrnuje teoretickou a praktickou část, včetně exkurze na onkologickém oddělení. Nejbližší školení se uskuteční už 16. a 17.9. (viz leták) – zájemci se mohou přihlásit např. prostřednictvím on-line přihlášky na webu https://www.amelie-zs.cz/.

Po školení dobrovolníci podepisují dobrovolnickou smlouvu a poté může proběhnout jejich první návštěva, která vždy probíhá v doprovodu a za podpory zkušeného dobrovolníka.

Dobrovolnická činnost ani nemusí být tak časově náročná, jak se může zdát, nýbrž je to vše o prioritách. Většina našich dobrovolníků jsou lidé zaměstnaní, kteří mají rodinu, děti a svoje koníčky a vlastně téměř žádný volný čas, přesto si však najdou skulinu, např. 2 hodiny jednou za dva týdny, aby zajeli na Pleš a na chvíli přinesli pacientům odreagování a trochu úsměvu. Tohle na nich obdivuji.

Jakou podporu nabízíte dobrovolníkům během jejich činnosti?

V průběhu roku dobrovolníci procházejí skupinovou supervizí, která je zčásti povinná. Jako koordinátorka jsem s dobrovolníky v průběžném individuálním kontaktu, řešíme provozní záležitosti, plánujeme docházku a upravujeme činnost a frekvenci návštěv dle potřeby.

Kde byste nyní nejvíce uvítali dobrovolníky?

Aktuálně nejvíce hledáme dobrovolníky pro docházku do nemocnic na individuální návštěvy pacientů a dobrovolníky do čekáren ambulancí, kde nabízejí pacientům drobné občerstvení a informace. Uvítáme i dobrovolníky, kteří by se mohli s pacienty věnovat nějaké výtvarné činnosti, anebo přijít zahrát na nějaký nástroj a zazpívat. Jak vidíte, nabízíme zájemcům široké pole působnosti, kde si každý najde svou parketu.

Nějaký vzkaz pro zájemce o dobrovolnictví.

Pokud váháte, jestli je to pro vás to pravé, anebo se třeba i něčeho obáváte, doporučuji absolvovat alespoň úvodní pohovor s koordinátorkou, kde si objasníte, co vás zajímá, a dostanete odpovědi na vaše otázky. V případě dalšího zájmu projdete školením a teprve poté se závazně rozhodnete, jestli se chcete zapojit a jakou formou. Zkrátka se ozvěte, popovídáme si a uvidíme. Není potřeba se zbytečně bát.

 

Olgo, jak jste se k dobrovolnictví u Amelie dostala?

O dobrovolnictví v Amelii jsem se dozvěděla z rozhovoru s dobrovolnicí na internetových stránkách našeho města.

Jsem dobrovolnice/lektorka v organizaci, která pomáhá dětem trávit volný čas a připravuje pro ně kroužky, které jsou zdarma. Společně se vyráží na výlety, exkurze v rámci regionu, hrají se hry, šije se a tvoří. Cílem je ukázat dětem alternativu k pasivnímu vysedávání s elektronickými hračkami v rukách.

K dětem jsem chtěla přidat ještě nějakou novou spolupráci, která by mi přinesla nové zkušenosti a naplňovala mě jinak, než do té doby.

Jaká motivace Vás k dobrovolnictví vedla?

Hlavní motivací bylo onkologické onemocnění v rodině.

Jak dlouho u Amélie působíte a co vše děláte?

V listopadu 2019 jsem absolvovala školení pro nové dobrovolníky. Od ledna 2020 dojíždím za pacienty do Nemocnice na Pleši, pomáhám při přípravách na Tulipánový měsíc a už se mi povedlo být i jako „pomocná ruka“ na výtvarné dílně, které vede dobrovolnice Míša.

Můžete nám říci, co Vám dobrovolnictví přináší, čím Vás obohacuje? Ale i z čeho jste třeba měla v začátcích obavy, nebo na co si mají dobrovolníci dát pozor.

Každý rozhovor s pacientem je ve své podstatě vynucený, nechávají nás nahlédnout do svého soukromí a otevřou se nám, proto je pro mě každý rozhovor s pacientem velkým obohacením. Naučila jsem se aktivně naslouchat, neskákat do řeči, ale i respektovat odmítnutí. Určitě mi pomohlo školení a také sdílení zkušeností na supervizích.  V budoucnu bych si ráda pořídila pejska a dělala s ním canisterapii.

I Vás poprosím o nějaký vzkaz pro budoucí i stávající dobrovolníky.

Nikdy nevíte, kdo a co Vás za dveřmi čeká, ale to nezjistíte, dokud je neotevřete.

Dobrovolnictví je udělat nečekané bez očekávání…ale pravidelně.

 

Moc děkuji oběma za rozhovor.

Kontakt na koordinátorku dobrovolníků:

Dina Rišianová

Telefon: +420 608 458 303

E-mail: dina.risianova@amelie-zs.cz