INEX letos workcampuje v Česku
Z důvodu koronavirové epidemie jsme v INEXu pro letošní sezónu museli utlumit naše aktivity mezinárodního dobrovolnictví. Přesto jsme ale pevně rozhodnuti letní workcampovou sezónu zachránit, i když tentokrát workcampy nebudou moci být s mezinárodním rozměrem, nýbrž s českými dobrovolníky v České republice. V součinnosti s partnerskými spolky, organizacemi, obcemi a dalšími subjekty připravujeme přibližně 30 veřejně prospěšných projektů, do nichž se budou moci zapojit stovky českých dobrovolníků. Pro ty, kteří mají rádi výzvy, pak INEX umožňuje zapojit se jako vedoucí workcampu.
Přidej ruku k dílu
Od našich českých partnerů, kteří by obvykle hostovali zahraniční dobrovolníky, máme zpětnou vazbu, že budou dobrovolnickou pomoc potřebovat v této době více než kdykoli předtím. V současnosti tak máme domluvenou realizaci 27 českých projektů a právě dolaďujeme možnost spolupráce s dalšími 3 subjekty. Dobrovolníci se budou svou prací podílet například na veřejně prospěšných projektech v oblasti rozvoje venkova, ochrany přírody, sociálních projektů a obnovy památek. Účastnit se je možné individuálně, v páru, skupinově a na vybraných projektech i jako rodina.
Více o účasti na workcampu v ČR
Staň se leaderem
Každý workcamp musí mít vždy jednoho až dva vedoucí, takže zájemcům o lídrovství se otevírá až kolem 60 pozic. Vedoucí musí komunikovat s týmem smysl a detaily pracovních aktivit, koordinuje volný čas a stará se o motivaci a energii skupiny. Dá se říci, že se snaží o to, aby byl spokojený organizátor workcampu s prací týmu a tým byl spokojený s průběhem workcampu. Role vedoucího workcampu tak rozvíjí velice cenné organizační dovednosti a dává mimořádnou příležitost k seberozvoji. Nejbližší víkendové školení vedoucích se uskuteční v termínu 12. až 14. června.
Více o vedení workcampu v ČR
O workcampech
Workcamp své tradiční podobě je 2 až 3 týdny trvající projekt, během něhož skupina dobrovolníků z celého světa společně pracuje na veřejně prospěšné iniciativě a tráví spolu svůj volný čas. Workcampy jsou především mezi mladými lidí oblíbeným způsobem, jak strávit letní prázdniny, neboť účast na projektu v sobě spojuje pomoc veřejně prospěšným iniciativám, poznání cizí země, seznámení se s lidmi jiných kultur a neformální vzdělávání. Letošní workcampová sezóna měla být pak mimořádná svým jubilejním stým výročím, neboť kořeny fenoménu workcampů se datují k roku 1920, kdy byla poblíž francouzského města Verdun uspořádána iniciativa, která si kladla za cíl formou dobrovolnické mezinárodní spolupráce obnovit válkou zničené město.