Open House Praha 2021 přilákal do běžně nepřístupných budov i k návštěvě doprovodných programů více než 53 tisíc lidí

Publikováno 11. 8. 2021 | Dobrovolnik.cz

Festival Open House Praha se opět letos kvůli pandemii koronaviru uskutečnil v náhradním termínu, tentokrát od 2. do 8. srpna 2021. Týdenní doprovodný program nabídl celou řadu akcí, které návštěvníkům přiblížily architekturu netradičním způsobem. 

Open House Praha 2021 přilákal do běžně nepřístupných budov i k návštěvě doprovodných programů více než 53 tisíc lidí

Lidé se mohli plavit kolesovým parníkem Vltava, projet Kotěrovou tramvají s výkladem architekta Zdeňka Lukeše, užít si jedinečný komponovaný večer se současným tancem a večerní prohlídkou Laichterova domu nebo se zúčastnit debaty a projekce filmu na téma opuštěných staveb přímo na tribuně Velkého strahovského stadionu. Zájem byl také o prohlídku a diskuzi, která přiblížila průběh rekonstrukce Zengerovy transformační stanice, budoucího sídla Kunsthalle Praha na Klárově. V týdnu byly připraveny i další komentované prohlídky a procházky, například k výročí 130 let od vzniku Výstaviště Praha, 150 let od postavení Gröbeho vily v Havlíčkových sadech nebo 150 let od příjezdu prvního vlaku do Prahy. „Překvapil nás velký zájem veřejnosti o doprovodný program festivalu Open House Praha 2021, říká ředitelka Andrea Šenkyříková a doplňuje: „Akce byly určené pro omezený počet zájemců, a přesto, že jsme jako pořadatel museli u většiny z nich kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti, všechny byly již na začátku festivalového týdne plně obsazené.“

 

Festival Open House Praha 2021 zaznamenal letos více než 53 tisíc návštěv festivalových objektů otevřených během víkendu i doprovodných programů ve festivalovém týdnu. „Oproti loňskému roku, kdy se festival také uskutečnil v náhradním termínu, pozorujeme opětovný nárůst návštěvnosti z let před vypuknutím pandemie. Letos dorazilo o polovinu více návštěvníků než v loňském roce,“ upřesňuje Andrea Šenkyříková.

 

Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců. Abychom dodrželi aktuální vládní nařízení, omezili jsme zprvu velikost prohlídkových skupin u některých objektů. V průběhu víkendu jsme pak stejně museli kvůli velkému zájmu přikročit k jejich navýšení a kontrole bezinfekčnosti, aby návštěvníci nemuseli čekat příliš dlouho, vysvětluje Andrea Šenkyříková a dodává: „Největší zájem jsme zaznamenali u Vršovické vodárenské věže v Michli. Odvážlivci mohli vystoupat až do 42 m vysoké věže nebo sestoupit do podzemního vodojemu a dozvědět se tak více o této technické kulturní památce od architekta Jana Kotěry, jejíž rekonstrukce se právě dokončuje.“ Dalším z míst, které nalákalo k návštěvě velké množství zájemců byla Umělecká zahrada ukrytá pod Nuselským mostem, která v době první republiky sloužila jako sochařský závod. „Je obdivuhodné s jakým zápalem současný majitel zahradu postupně obnovuje. Jeho několikaletá snaha se pomalu přiblížila ke svému konci a nás nesmírně těší, že jsme mohli přispět k tomu, aby se o tomto místě s pohnutou historií lidé konečně dozvěděli,” říká Andrea Šenkyříková. Z dalších hojně navštěvovaných objektů to byl například palác ARA, Laichterův dům, Hotel International Praha, Šalounova vila, zahrady Černínského paláce, vodní dílo Štvanice nebo Kunsthalle Praha. Návštěvníci si mohli prohlédnout kromě tří vodárenských věží i několik podzemních krytů, dva zámky, bývalé lázně, sportovní areály, hvězdárnu, mlýn či hotely. Samostatným tematickým okruhem pak byly umělecké prostory a ateliéry. Organizátoři si také připomněli 150. výročí narození Jana Kotěry otevřením několika jeho pražský staveb. Akce k výročí zakladatele české moderní architektury budou pokračovat i na podzim. Informace o těchto programech budou zveřejněny na začátku září na www.openhousepraha.cz.

 

Festival je komunitní projekt, který by se nemohl uskutečnit bez aktivního zapojení majitelů a lidí z budov a také velkého množství dobrovolníků. „Letos se nakonec i přesto, že je období prázdnin a dovolených na pomoc s organizováním provozu v budovách i prohlídkami přihlásilo bezmála 350 dobrovolníků. Velká část z nich jsou s námi již od prvního ročníku festivalu, protože jim tato práce dává smysl a poskytuje inspiraci v jejich dalších profesních i soukromých životech,” říká hlavní koordinátorka dobrovolníků Klára Veselá a dodává: „Koordinace tolika dobrovolníků, kteří se pohybují v jednom čase na území celého města je opravdu náročný úkol. Open House Praha je jedinou akcí v České republice, která dokáže jednorázově zapojit takové množství lidí.”

 

Mottem letošního ročníku festivalu Open House Praha bylo Architektura pro všechny, vybrané prohlídky byly tlumočené do českého znakového jazyka, pro osoby se zrakovým hendikepem pak byly připraveny haptické plány a půdorysy budov a také 3D modely některých budov, které si mohli hmatem prozkoumat v rámci speciálních komentovaných prohlídek. I pro rodiny s dětmi byl nachystán bohatý program – lego dílna, interaktivní komentované prohlídky s listy pro malé architekty, jízda na velodromu nebo divadelní představení.

 

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě a jeho posláním je probouzet zájem veřejnosti o architekturu a město. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem.

 

Open House Praha na sociálních sítích

#openhousepraha, #openhousepraha2021, #letosopenhousepraha

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

Událost na Facebooku – Open House Praha 2021

Video spot Open House Praha 2021

 

Kontakt pro média

Michaela Pánková, michaela.pankova@openhousepraha.cz, 724 213 136

 

O Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci (obvykle) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London – 20 let byla jeho součástí, a to jako členka správní rady, tak i dobrovolnice v budovách, a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide, sdružující 50 měst na 5 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem.

 

Partneři a záštity

 

Festival se koná pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka; J. E. velvyslance Velké Británie Nicka Archera; primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba; náměstka primátora hl. města Prahy Petra Hlaváčka; radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu hl. města Prahy Hany Třeštíkové; radního pro oblast správy majetku a majetkových podílů hl. města Prahy Jana Chabra; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starosty MČ Praha 1 Petra Hejmy; starostky MČ Praha 2 Jany Černochové; starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka; starostky MČ Praha 4 Ireny Michalcové; místostarosty MČ Praha 4 Michala Hrozy; starostky MČ Praha 5 Renáty Zajíčkové; starosty MČ Praha 6 Ondřeje Koláře; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha 9 Tomáše Portlíka; starostky MČ Praha 10 Renáty Chmelové; starosty MČ Praha-Ďáblice Miloše Růžičky a starosty MČ Praha-Troja Tomáše Bryknara.

 

Finanční podporu poskytli:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Státní fond kultury, Architekti Headhand, Nadace české architektury, Městská část Praha 1, Městská část Praha 2, Městská část Praha 4, Městská část Praha 5, Městská část Praha 6, Městská část Praha 7, Městská část Praha 8, Městská část Praha 10

 

Partneři:

Mapy.cz, Bageterie Boulevard, pizza360, ekolo.cz, Rekola, Czech Repubrick, EMPYREUM Information Technologies, anygence, Institut dokumentárního filmu, AI DESIGN, Česká rada pro šetrné budovy, Hestia – centrum pro dobrovolnictví, Centrum architektury a městského plánování (CAMP), Umělecká zahrada, Pražská paroplavební společnost, Prague Pride

 

Partneři programů pro osoby s hendikepem:

Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Transkript, Česká unie neslyšících, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Středisko Teiresiás, Technická univerzita v Liberci – Fakulta umění a architektury, Radost

 

Hlavní mediální partner:

Mall.tv

 

Mediální partneři:

Český rozhlas Rádio DAB Praha, TV Architect Studio, TV Bydlení, Luxury Prague Life, ERA21, Intro, Architect+, Archiweb, Estav, CZECHDESIGN, Propamátky, Prague City Tourism, S dětmi v Praze

 

Open House Praha je součástí celosvětové sítě Open House Worldwide.

 

Seznam otevřených budov dle typologií

 

Administrativa

AFI CITY 1

BB Centrum – Budova B

BB Centrum – Delta

BB Centrum – Filadelfie

ČSOB Kampus – budova NHQ

ČSOB Kampus – budova SHQ

Dům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Národní kulturní památka Vyšehrad – ředitelství

NN IT Hub

Obecní dům Ďáblice

Quadrio

Všeobecný penzijní ústav – dům Radost

 

Bydlení v proměnách času

Dům Za Poříčskou bránou 7

Franz by Zeitraum

Grabova vila

Kovařovicova vila

Laichterův dům

Maison Ořechovka

Štencův dům – sídlo coworkingu Opero

Trmalova vila

Zeitraum Student Housing

 

Funerální architektura

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Olšanský hřbitov – komplex hrobek

 

Historické paláce a památky

Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR

Desfourský palác

Dům České zemské hasičské jednoty

Forum

Libeňský zámek

Lichtenštejnský palác

Nuselská radnice

Palác Ericsson

Palác Metro

Petschkův palác – sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Zámek Troja – Galerie hlavního města Prahy

 

Hotely a ubytování

Hotel International Praha

Mama Shelter Prague (Parkhotel)

Boutique Hotel Jalta (včetně Muzea studené války)

Vienna House Diplomat Prague

 

Kultura

Divadlo Na Fidlovačce

Komunitní centrum Vlna Ďáblice

Národní dům v Karlíně – sídlo rozhlasových stanic Rádio DAB Praha a Český rozhlas Region

Palác kultury – Kongresové centrum Praha

Palác Metro – Divadlo Image

Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj

Šalounova vila

Umělecká zahrada

Veletržní palác – Národní galerie

Vzlet – kulturní palác Prahy

 

Obchod

Dům módy

Palác ARA – sídlo coworkingu HubHub

 

Sakrální stavby

Husův sbor ve Vršovicích

Kostel sv. Anny – Pražská Křižovatka

Nová Libeňská synagoga

 

Sport a péče o tělo

Karlínská sokolovna

Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance

Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský

Velký strahovský stadion

Velodrom na Třebešíně

 

Technické a industriální stavby

Areál Podkovářská

Löwitův vodní mlýn

Pragovka Art District

Vodárenská věž na Letné

Vodní dílo Štvanice

Vršovická vodárna v Michli

Zengerova transformační stanice – Kunsthalle Praha

 

Vzdělání a výzkum

CAMP

Dům zemědělské osvěty

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Hvězdárna Ďáblice

Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby

Národní technická knihovna

Národní zemědělské muzeum

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – historická i nová budova

 

Železnice

Masarykovo nádraží

Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží

 

Speciality

Historický parník Vyšehrad

Nová Krenovka

Výstaviště Praha

 

Významná výročí spojená se vznikem budov či jejich architekty

 

  • Divadlo Na Fidlovačce: 100 let od vzniku divadla (1921)
  • Dům módy: 65 let od vzniku budovy (1956)
  • Dům zemědělské osvěty: 95 let od vzniku budovy (1926)
  • Franz by Zeitraum: 135 let od vzniku budovy (1886)
  • Forum: 125 let od vzniku budovy (1896)
  • Hotel International Praha: 65 let od vzniku budovy (1956)
  • Hvězdárna Ďáblice: 65 let od vzniku budovy (1956)
  • Laichterův dům: 150 let od narození architekta Jana Kotěry (1871)
  • Nádraží prezidenta Wilsona, Praha hlavní nádraží: 150 let od zprovoznění budovy a příjezdu prvního vlaku na hlavní nádraží (1871), 120 let od začátku výstavby Fantovy budovy (1901)
  • Národní kulturní památka Vyšehrad – ředitelství: 20 let od vzniku budovy (2001)
  • Palác kultury – Kongresové centrum Praha: 40 let od otevření budovy (1981)
  • Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero: 110 let od vzniku budovy (1911)
  • Trmalova vila: 150 let od narození architekta Jana Kotěry (1871)
  • Velký strahovský stadion: 95 let od vzniku první stavby stadionu (1926)
  • Velodrom na Třebešíně: 80 let od vzniku (1941)
  • Vršovická vodárna v Michli: 150 let od narození architekta Jana Kotěry (1871)
  • Výstaviště Praha: 130 let let od dokončení stavby Průmyslového paláce (1891)
  • Vzlet – kulturní palác Prahy: 100 let od vzniku sokolského biografu Vzlet (1921)
  • Zengerova transformační stanice – Kunsthalle Praha: 90 let od vzniku budovy (1931)

 

Festivalové novinky

 

  1. AFI CITY 1
  2. BB Centrum – Budova B
  3. Boutique Hotel Jalta a Muzeum studené války
  4. Černínský palác – Ministerstvo zahraničních věcí ČR
  5. Dům České zemské hasičské jednoty
  6. Dům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros
  7. Dům Za Poříčskou bránou 7
  8. Fakulta stavební ČVUT v Praze
  9. Franz by Zeitraum
  10. Husův sbor Vršovice
  11. Karlínská sokolovna
  12. Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby
  13. Lowitův vodní mlýn
  14. Maison Ořechovka
  15. Mama Shelter Prague
  16. Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance
  17. Národní zemědělské muzeum
  18. Nová libeňská synagoga
  19. Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský
  20. Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj
  21. Šalounova vila – ateliér Akademie výtvarných umění a sídlo organizace HOST
  22. Umělecká zahrada
  23. Vienna House Diplomat Prague
  24. Vršovická vodárna v Michli
  25. Vzlet – kulturní palác Prahy
  26. Zengerova transformační stanice – Kunsthalle Praha