Organizace spojených národů podporuje trend online dobrovolnictví
Slovutná OSN využívá pomoci dobrovolníků hojně a dlouhodobě. Část dobrovolnické pomoci aktuálně poptává i v dálkovém režimu, či chcete-li – formou home office.
Zásadní rozvoj dobrovolnictví na dálku (z pohodlí domova či odkudkoli odjinud) paradoxně podnítila až pandemie nového koronaviru. Řada organizací tak zaměřila svou pozornost i na tuto formu pomoci.
Již v lednu tohoto roku spustila OSN vlastní projekt orientovaný na online dobrovolnictví. Tato iniciativa je součástí programu United Nations Volunteers, a jako taková zprostředkovává kontakty mezi dobrovolníky a organizačními složkami OSN, veřejnoprávními subjekty či institucemi občanské společnosti.
Krom standardních dobrovolnických míst vázaných na OSN, tak tento projekt aktuálně nabízí desítky online pozic, v jejich rámci je dobrovolnictví realizováno pomocí počítače (či obdobného informačně-technologického vybavení) a internetového připojení. Z povahy věci se jedná zejména o výpomoc v oblasti tvorby online obsahu, správy komunikačních kanálů a sociálních sítí, či spolupráci na tvorbě všemožných projektových strategií.
Za účelem kontinuálního náboru dobrovolníků provozuje OSN vlastní webovou platformu: onlinevolunteering.org. Na těchto stránkách naleznou zájemci veškeré potřebné informace, stejně jako aktuální nabídku poptávaných pozic. Tyto pozice jsou přehledně členěny do jednotlivých podskupin dle optimálního profesního zaměření dobrovolníků – na výběr jsou tak např. kategorie umělecké, vědecké, překladatelské, učitelské, programátorské či mnohé další. Stačí jen vyplnit přihlašovací formulář.
Řada z poptávaných pozic má urgentní vazbu na právě probíhající pandemii, jiné reagují na trvalou potřebu pomoci ekonomicky slabším regionům.
A jak to vypadá v číslech? Dle údajů OSN se do online dobrovolnictví zapojuje na 12 000 lidí ročně ze 187 zemí. Proč tedy nerozšířit jejich řady?