Český statistický úřad publikoval výsledky šetření o dobrovolnictví v ČR

Publikováno 23. 9. 2024 | Andrea Skopkova

Výzkum, který inicioval Úřad vlády, probíhal ve druhé polovině minulého roku, osloveni byli tazatelé ve věku 15 a více let napříč naší republikou.

Český statistický úřad publikoval výsledky šetření o dobrovolnictví v ČR

Prvotním a nepřekvapivým krokem bylo stanovit, co všechno za dobrovolnictví považovat. Český statistický úřad k tomu uvádí:

V šetření bylo dobrovolnictví definováno jako přínosná činnost, za kterou není pobírána žádná mzda nebo odměna, a to ani ve formě protislužby nebo ve formě naturálií. Za dobrovolnictví nebyly považovány aktivity vyplývající z povinnosti (např. vůči zaměstnavateli, škole atd.) ani aktivity směřující pouze k rodinným příslušníkům. Tato definice vychází z definice dobrovolnictví tak, jak jí stanovila Mezinárodní organizace práce (ILO).

K tomu je třeba dodat, že toto pojetí je poměrně striktní, neboť nebývá výjimkou, že dobrovolnické projekty nabízejí svým dobrovolníkům alespoň symbolickou odměnu v podobě např. občerstvení, či drobného památečního dárku – a tyto osoby by podle šetření už za dobrovolníky považovány nebyly (navíc je možné, že tento dotaz zmátl některé dotazované a odpověď se pak odvíjela od míry individuálního vnímání toho, co všechno kdo považuje za odměnu). Nemluvě o případech, kdy je dobrovolnictví např. stanoveno jako volitelná studijní povinnost, za kterou sice je přiznáno jisté studijní ohodnocení, ale zároveň pořád splňuje aspekt dobrovolného výběru (navíc řada studentů plní tuto „povinnost“ daleko nad minimální rozsahové požadavky, čistě ze zájmu o dobrou věc). Lze tedy uvažovat i o tom, že zjištěná čísla zachycují „tvrdé jádro“ dobrovolníků a v praxi je možné, že nějaké formě dobrovolničení se v realitě věnuje mnohem více lidí.

Na co tedy Český statistický úřad přišel?

Do dobrovolnictví se zapojilo 19,2 % oslovených respondentů, což představuje 1 662,3 tis.  obyvatel ČR ve věku 15 a více let. Dobrovolnictví se věnovalo 947,5 tis. žen a 714,8 tis. mužů. U respondentů, kteří se zabývali nějakou dobrovolnickou činností, byla zjišťována i případná další dobrovolnická činnost. Druhou činnost uvedlo 189,0 tis. dobrovolníků (11,4 % ze všech dobrovolníků),“ uvádí výsledná zpráva.

Zajímavá jsou také zjištěná čísla o věkové skladbě. Největší podíl zapojených dobrovolníků byl dle šetření ve věkových skupinách 24-44 let (603,8 tis. osob) a 45-64 let (602,6 tis. osob). Neméně zajímavé je i to, že věková skupina 65+ se dle zjištěných informací zapojuje více než věková skupina 15-24 (298,4 tis. „seniorů“ ku 157,5 tis. „juniorů“).

Tradičním interesem Českého statistického úřadu je zkoumání dosaženého vzdělání dotazovaných, a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Nicméně lze konstatovat, že poměr zapojení jednotlivých vzdělanostních skupin víceméně odpovídá rozložení těchto skupin ve společnosti a nelze tedy vyvozovat žádné šokující závěry. Podobně lze interpretovat i porovnání zájmu o dobrovolnictví ve městech a na venkově.

O něco překvapivější mohou být výsledky týkající se ekonomického statusu respondentů. Vedle 1 137, 1 tis. pracujících osob a 500,6 tis. ekonomicky neaktivních osob věnujících se dobrovolnictví máme prý v republice pouze 24,6 tis k dobrovolnictví svolných nezaměstnaných. To by možná do budoucna stálo za další a hlubší výzkum.

Dále se pozornost úřadu upínala na klasifikaci profesí, tj. jakému druhu práce se dobrovolníci věnovali a dle slov statistiků „je škála dobrovolnických činností opravdu široká“. Přestože dominuje pomocná a nekvalifikovaná činnost (zejména sběr odpadků, údržba zeleně, výpomoc v útulcích, nakupování pro sousedy), velmi dobře si vede i činnost technická a odborná. Co se týče oblasti dobrovolničení, drží primariát oblast rozvoje obcí a sociální péče. V žebříčku se také velmi dobře umístily péče o životního prostředí, pomoc při mimořádných událostech, sportovní aktivity a mimoškolní činnosti.   

Důvod k dobrovolnictví

A na závěr – jedna z otázek směřovala i na motivaci dobrovolníků: „Nejčastěji zmiňované hlavní důvody pro zapojení do dobrovolnické činnosti byly ryze altruistické: přesvědčení a víra v hodnoty, které podporuje daná skupina nebo organizace (29,8 %), případně to, že dobrovolník chce být s ostatními lidmi, s přáteli, či následuje jejich příklad (29,2 %) nebo chce přispět komunitě, životnímu prostředí (22,6 %), či řešit naléhavé potřeby, které veřejné služby nenaplňují (14,5 %). Přání poznat sám sebe a využít své kompetence a zkušenosti uvedlo jako hlavní důvod k dobrovolnictví pouze 3,0 % dobrovolníků a posílení své kariéry jen 0,9 % dobrovolníků,“ uvádí publikovaná zpráva.



Zdroj: Český statistický úřad

Foto: Pexels.com/Anna Nekrashevich