Což takhle trochu fenologie?
Jaro je v rozpuku, alergici v pozoru a s nimi i značná část vegetace. Právě vývoj vegetace zkoumá věda zvaná fenologie – a dobrá zpráva je, že i v této oblasti lze pomoci jako dobrovolník.

V dalekém Japonsku je právě období hanami, tedy období pozorování kvetoucích třešní (a švestek). Tento estetický prožitek má pomoci dosažení klidu duše a harmonie lidské mysli s přírodními silami. U nás tuto kratochvíli dokonce můžete spojit s dobrovolnictvím.
Nejprve však pár faktických poznámek: Fenologie je vědní disciplína, která se zabývá studiem časového průběhu periodicky se opakujících životních projevů, tzv. fenologických fází, rostlin a živočichů, a to v závislosti na podmínkách vnějšího prostředí, zejména na podnebí a počasí (citováno dle Českého hydrometeorologického ústavu). Poznatky, které fenologie získává, pomáhají reflektovat změny působící např. globální oteplování, či jiné klimatické fenomény. A to je i cílem projektu Fenofáze, do nějž se jako pozorovatelé mohou zapojit jak studenti, profesionálové, či právě dobrovolníci. Projekt Fenofáze monitoruje termíny fenologických fází volně rostoucích druhů rostlin, přičemž získané informace dále prostřednictvím aktualizovaného webu poskytuje odborníkům, zemědělcům, ovocnářům či vinařům, ale také široké veřejnosti.
Akademie věd České republiky, konkrétně Ústav výzkumu globální změny, proto nepřestává hledat lidi dobré vůle, kteří rádi sledují, co kde roste a kvete. Na stránkách projektu, které vznikly už v roce 2013, je možné se zaregistrovat jako dobrovolník. Co víc, stránky obsahují i podrobný návod i k tomu, jak se na fenologické dobrodružství úspěšně vydat (sekce FAQ – jak se stát pozorovatelem). Do monitorování fenologických fází se přitom můžete zapojit kdykoliv během roku, bez ohledu na roční období.
Nejprve je důležité si ujasnit, co přesně chcete sledovat a jaké fenologické fáze jsou pro daný typ rostliny pozorovatelsky relevantní. Zvláštní metodiku mají lesní dřeviny, ovocné plodiny (např. réva vinná), či polní plodiny (ty jsou specificky sledovány také v rámci paralelního projektu InterSucho). Před započetím dobrovolnictví je potřeba si tedy něco málo nastudovat, vzhledem k přehlednosti webu se však není třeba se ničeho obávat - a koneckonců, děláte to pro dobrou věc.
Výstupy pozorování jsou na webových stránkách prezentovány prostřednictvím interaktivní mapy, obrazové dokumentace, grafů a statických map. Data poskytují nejen aktuální informace, ale přinášejí také dlouhodobé poznatky o odezvě rostlinných ekosystémů na proměňujíce klimatické podmínky. Mimo jiné tyto informace slouží ke kalibraci družicových dat či k modelování dopadů klimatických změn.
Zdroj: AV ČR, Fenofáze, ČHMÚ
Foto: Pexels.com