Články na Dobrovolník.cz v roce 2019
Začátek roku je neodmyslitelně spojený s ohlédnutím za rokem právě skončeným a vytyčování nových smělých cílů a vyzí. Ani my v Dobrovolník.cz nebudeme dělat výjimku. Dovolte mi seznámit vás s nejčtenějšími články na našem webu za uplynulý rok.
Drtivá většina lidí, kteří navštíví náš web skončí v katalogu dobrovolnických příležitostí a s tím vystavené články nemohou konkurovat a ani to není našim cílem, aby články soutěžily o čtenáře. Proto záměrně neuvádím počet přečtených článků. Zdrojem mi jsou data z google analytics a zobrazení jednotlivých článků.
V loňském roce jsme na webu vystavili 99 článků a víc jak polovina byla od našich redaktorů. Ještě vám nechám nahlédnout pod pokličku naší redakční rady, ve které jsou 4 redaktoři dobrovolníci a jedna šéfredaktorka, která také přispívá se svými články. Články jsou z drtivé většiny autorské, napsané právě pro náš portál.
Články máme rozdělené do několika kategorií a já vám představím ty nejčtenější v jednotlivých kategoriích.
Tato statistika odhalila i něco o vás čtenářích. Je vidět, že nás láká exotika a cizí kraje. My autoři článků rádi aktivity prožíváme a pak literárně zpracováváme a vy čtenáři o tom rádi čtete. Zcela nejčtenější byl v loňském roce článek vystavený už v roce 2016 o ochraně národního parku na Sumatře, který napsala dobrovolnice, která se tohoto projektu přímo zúčastnila. Na dalším „místě“ se objevily články od organizace INEX-SDA a jejich workcempech Workcampuju: Proměnila jsem svůj sen ve skutečnost a odjela dobrovolničit do Indonésie, publikovaný 27. 2. 2019 a Workcampuju: Těchto 14 dní mě změnilo v mnoha věcech, publikovaný 18. 1. 2019 a pak je článek Jak jsem se stal dobrovolníkem a potkal tak úžasnou rodinu z Maďarska, publikovaný 25. 7. 2019 tentokrát ne od INEX-SDA, ale od Centra pro integraci cizinců. Toto je jediná kategorie, kde se naši redaktoři neumístili, ale přesto bych zde uvedla jeden „náš“ článek, který tuto trojici článků dotahoval a vzhledem k datu, kdy byl vystaven, se mohu domnívat, že by se mu dařilo ještě lépe, kdyby nepřišel konec roku a tím pádem i konec statistického měření. Jedná se o článek Prima senioři a junioři, publikovaný 21. 11. 2019 od Terezy Cimburkové.
Rozhovory jsou velmi oblíbené. Ten nejčtenější byl od Gabriely Medwell (další naše redaktorka) z 11. 10. 2019 I malá pomoc je pomocí. Další článek je opět z roku 2018, ale ze samého sklonku roku, a proto jej sem zařazuji. Drobný DAR, který má smysl, publikovaný 19. 12. 2018 od Terezy Cimburkové. A třetí článek byl opět rozhovor tentokrát s dobrovolnicí Nellou od Ondřeje Smolena (náš redaktor) z 18. 4. 2019 Naše hodnota spočívá v tom, kolik lidí by o nás řeklo, že nás rádo poznalo.
Nejčtenější článek v této kategorii z loňského roku nebo spíše opět ze sklonku roku toho předešlého si troufnu říct, že vzbuzoval v lidech zvědavost, nejednalo se o nic menšího než článek o tom, že se můžete stát dobrovolníky na olympijských hrách v Tokiu. Olympijské hry v Tokiu hledají dobrovolníky. Přidáte se? článek z 13. 12. 2018 od Andrei Škopkové, která je autorkou všech článků v této části a doplňuje čtveřici našich redaktorů. Další článek je trochu netradiční, kdy nabádá k přemýšlení o dobrovolnictví Vedlejší účinky dobrovolnického turismu, článek z 19. 3. 2019 a další článek se opět týká vývoji příprav olympiády Novinky z příprav olympijských a paralympijských her v Tokiu, článek z 23. 6. 2019.
Myslím, že i u článku v této kategorii hraje zvědavost zásadní roly. Dobrovolnictví na hraně! pozvánka na stejnojmennou konferenci, pořádanou naší organizací (HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, z.s.) hned z kraje září, která měla upozornit na dobrovolnickou činnost, která se vymyká mainstreamu. Článek, který vás také zaujal upozorňoval na školení osobního rozvoje od organizace Tamjdem Zajímá tě osobní rozvoj? Přihlas se na školicí cyklus pro leadery dobrovolnických projektů, publikováno 26. 3. a Andrea Škopková napsala článek Tulipánový měsíc, publikovaný 4. 3. 2019, který měl za cíl upozornit na kampaň organizace Amélie, z.s.
Dobrovolnické glosy a komentáře
Tato rubrika krátkých a svěžích článků a v tom nejčtenějším bylo v hlavní roli zvíře. Napsala ho Andrea Škopková a vyšel 3. 12. 2019, a přestože je z prosince, dokázal, že zvířátka táhnou i v dobrovolnictví. Zoologická zahrada, tam by chtěl pomáhat každý… 7 věcí k zamyšlení. Další článek, také od Andrei, komentuje něco tak relativního a zároveň pevně daného jako je čas. Máte čas na dobrovolnictví? je z 21. 5. 2019. Tereza Cimburková vydala článek k mezinárodnímu dni dobrovolníků vydaný jak jinak než 5. 12. 2019 Den dobrovolníků: Zázraky v kterýkoliv den. A poslední článek, na který bych ráda upozornila, se sice už nevešel do TOP 3, ale zase je aktuální a rozdíl mezi jím a článkem o Dni dobrovolníků jsou 2 zobrazení, je od Ondry Smolena Máte cíle a vize v dobrovolnictví?
Názvy článků z této kategorie takto souhrnně zní trochu mimo, ale svého času byly jistě aktuální: Dobrovolníkům se otevřou nové zahraniční mise Člověka v tísni, publikováno 2. 1. 2019, Člověkem v tísni, o.p.s. Mladí lidé mají příležitost si vybrat z 2000 projektů a zapojit se tak do dobrovolnictví po celém světě - Publikováno 11. 3. 2019 od INEX – SDA. Oslavte s námi Sousedský týden 20. – 26. května 2019 - Publikováno 15. 4. 2019. Článek z pera Romany Trutnovské (naší šéfredaktorky) o programu Nadace Via.
V této rubrice máme největší nedostatky, za loňský rok v ní vyšly 2 články. Možná je to výzva i pro vás, napište nám, co by vás zajímalo, o čem byste se chtěli v této rubrice dočíst. Nebo třeba sami pracujete na výzkumu, tady je prostor, kde se o výsledcích můžete podělit se světem.
A je to! Jsem moc ráda, že existuje statistický nástroj, nechtěla bych hodnotit jaký článek je hezčí, lepší či obsáhlejší než jiný. Ani toto hodnocení není zcela objektivní a jsem si toho vědoma, i když jsem se snažila vyhnout citově zabarveným popisům. Záměrně neuvádím, kolik přečtení mají jednotlivé články, věřte, že se jedná řádově o stovky zobrazení. Každopádně patří velké, obrovské a upřímné díky našim redaktorům a všem, kteří se podílejí na chodu portálu dobrovolnik.cz., ať už jste to vy, kteří jste vložili jednu dobrovolnickou příležitost nebo jste dobrovolníci, kteří si z inzerátů vybrali své místo pomoci. Nebo zrovna organizace, která vložila svůj článek. DĚKUJI. V novém roce Vám přeji ať máte všeho tak akorát, ať se to týká dobrovolnictví nebo ne. A brzy zase na viděnou na stránkách portálu Dobrovolník.cz.
Michaela Jandová, koordinátorka pojištění dobrovolníků a ceny Křesadlo, manažerka portálu Dobrovolnik.cz