Dobrovolně o dobrovolnictví I.

Publikováno 16. 7. 2020 | Dobrovolnik.cz

Získat nové přátele, začlenit se do komunity, naučit se něco nového, pořádně zahýbat se svojí výbavou předsudků, pomoct si v kariéře, získat nové kompetence v ostrém provozu, cítit se šťastněji a rychleji nalézt smysl života, posilnit své sociální kompetence? Náborový inzerát hledající dobrovolníky do neziskových organizací slibuje plus minus něco podobného jako je popsané výše a na rozdíl od ostatních reklam se skutečnost neliší od slibů.

Dobrovolně o dobrovolnictví I.

Proč je dobrovolnictví tím pravým, co potřebujete? Spousta lidí postrádá ve své práci smysluplnost. Než dáte výpověď a vrhnete se bezhlavě do nového života, vyzkoušejte si jej nanečisto. Dobrovolnictví je skvělá tréninková aktivita aniž byste si rovnou sáhli na životní úroveň. Na dobrovolnictví je dobré to, že z něj opravdu profitují obě strany. Ti, co pomoc přijímají, i ti, co ji poskytují. Není samozřejmě zaručené, že se pocity satisfakce dostaví u obou skupin ve stejný čas, míře a podobě, proto s trpělivostí, co růže přináší, je fajn počítat hned od začátku.

Lepší pomaleji a déle, nežli naplno a krátce. Naordinujte si tolik, kolik zvládnete. Do akce dobrovolnictví se většina lidí pouští s poměrně vysokou mírou naivity, nezřídka přecení síly nebo špatně zvolí projekt. Forma dobrovolnictví nemusí být jen prezenční. Je spousta možností, jak pomáhat i z domova, a to nejen přes telefon a přes počítač. Můžeme se bavit klidně o dvou třech hodinách týdně, nelekejte se polovičních či třetinových úvazků. V každém případě jsou všechny organizační detaily věcí dohody a čím lépe si je vyjasníte, tím komfortněji se budete cítit. Nebojte se ptát a případně z objektivních důvodů včas změnit rozhodnutí nebo klidně couvnout. Pokud vám dobrovolnictví na první dobrou nesedne, neházejte flintu do žita. Změňte organizaci, typ práce, formu či frekvenci nasazení a dejte tomu více šancí.

Neziskovkám se připisují různé vlastnosti, ale jedno mají snad společné: většinou v nich pracují fajn lidi s hlavou i srdcem na správném místě a se sympatickými životními hodnotami. Byl by v tom čert, kdybyste nenašli místo, které vám nakonec dobře sedne. V ideálním světě by každý z nás nějakým způsobem dobrovolničil. Čili s dobrou vůlí a bez nároku na honorář by přispíval společnosti. Dobrovolnictví je příkladem dobrého vzoru rodičů ve výchově svých dětí. Pomáháme, protože pomáhat je normální.

Je vědecky dokázáno, že čím víc dáváme, tím jsme šťastnější, sebevědomější a pyšnější sami na sebe, spokojenější se svým životem. Pro čerstvé důchodce je dobrovolnictví alternativou, jak se popasovat s tak zásadní životní změnou. Nepříjemným vedlejším účinkem nástupu do důchodu je často sociální izolace, ztráta každodenního rytmu a rituálů, pocit, že jsme nepotřební. A nuda. Práce dobrovolníka sice neřeší finanční aspekt důchodového stavu, ale všechny ostatní ano. Prospívá nejen duševnímu, ale i fyzickému zdraví. Víc se toho nachodí, snižuje se riziko srdeční příhody, zmírňují se symptomy chronických bolestí.

Dobrovolnictví je sice neplacené, ale co se kompetencí týče, klidně si můžete sáhnout na seniorskou práci. Krizová komunikace, marketingové a prodejní schopnosti, kontakt s veřejností, organizace akcí, koordinace většího počtu lidí...  To jsou všechno činnosti, které prospějí v životopisu i v praxi. Součástí většiny dobrovolnických činností je i zaškolení, kurzy a další vzdělávání. Výhodou dobrovolnictví je rovněž to, že vás nikdo nenutí vázat se na delší dobu. Podmínky přijetí se samozřejmě liší podle druhu činností, ale hlavními předpoklady budou pravděpodobně ve většině případů dobrá vůle, empatie, trpělivost, pozitivní přístup a čas. Dobrovolnictví můžete vnímat i jako relax, zpestření denní rutiny, inspiraci a motivaci s tvůrčím potenciálem. Pomůže seřídit si vlastní priority, podívat se na problémy z jiné perspektivy, přijít do kontaktu s lidmi mimo vlastní sociální bublinu nebo s lidmi jiných věkových skupin, národností či původu.

Pokud jsme vás s tématem dobrovolnictví oslovili, můžete si jej vyzkoušet rovnou u nás. Naši nabídku naleznete zde.

Mgr. Xénia Paličková Křížová

https://www.kruhypodpory.cz/blog/