„Dobrovolníky pojí společný zájem. I přes své odlišné životní zkušenosti, zázemí a světonázory se potkávají.“
Znáte Vlčkovice Fest? Jde o multižánrový festival 60 km jižně od Prahy, který odstartuje už 14.7. a nabídne pestrou směs hudby, divadla a filmu. Zajímavé budou určitě i výstavy fotografií Filipa Topola a Psích Vojáků nebo výstava s názvem Zažít Vlčkovice. Přijeďte se podívat! Ostatně facebookové stránky festivalu lákají i na pohodovou atmosféru: "Náš festival není jen o hudbě. Je o příjemné atmosféře, setkávání se s přáteli a společných zážitcích. Je tomu tak už roky a i díky pestrému programu nad rámec večerních koncertů se k nám návštěvníci rádi vracejí."
Celý festival by se neobešel bez dobrovolníků, které pořadatel festivalu Statek Vlčkovice sdružuje. Jejich koordinátorka Marie Palečková nám osvětlila, jak to s dobrovolnictvím na Statku chodí.
Statek Vlčkovice o.p.s. byl založen před 15 lety. Můžete shrnout, co se vám za tu dobu povedlo? Předpokládám, že dobrovolníky jste zapojovali už od samého začátku...?
Za tu dobu se změnilo hodně věcí. Vše začínalo, když zakladatel organizace a majitel statku za svých studijních let zval své kamarády na statek a spontánně se na statku pracovalo. Postupem času vznikla potřeba lépe tyto akce uchopit, ohraničit a také koordinovat. Během následných let pak se vystřídali 4 koordinátoři dobrovolníků a každý přinesl nějaké své know how. Myslím, že se nám povedlo vytvořit smysluplný koncept dobrovolnictví, který je atraktivní a stále se daří obměňovat věkovou strukturu dobrovolníků. Je fajn pozorovat, že lidé chtějí dělat smysluplné věci i zadarmo.
Do jakých dobrovolnických programů se mohou lidé zapojit? A pro koho je dobrovolničení u vás vhodné?
Naše organizace má poměrně široký záběr. V současné chvíli jsou stěžejními aktivitami provozování nízkoprahového klubu pro děti a mládež a terénní sociální práce. S tím úzce souvisí pořádání letního a zimního hudebního festivalu, které jsou na práci dobrovolníků založeny a díky tomu mají podobu benefičních kulturních akcí, jejichž výtěžek jde na provoz výše zmíněných služeb. Na letním festivalu je zapojeno více jak 100 dobrovolníků. Ti festival připravují, následně se mohou zapojit např. v roli barmanů, technické podpory, bedňáků, při chystání občerstvení, prodeji vstupenek a následně také do bourání festivalu. Ten totiž probíhá přímo na statku ve Vlčkovicích, takže pár dní po festivalu už hlavní stage v ovčíně vesele obývají ovečky a jiná zvěřina. Ta proměna prostoru je zábavná a bez našich dobrovolníků by to nešlo.
Přes rok pak probíhají na statku dobrovolnické víkendy, kdy se dělají potřebné přípravné práce pro festival i pro samotný chod víkendů.
Jako dobrovolník se u nás může zapojit víceméně každý zájemce nad 15 let, bez ohledu na jeho či její zkušenosti a fyzickou zdatnost – pro každého se najde vhodná práce, kterou může přispět ke společnému dílu.
Hledají se teď dobrovolníci jinak než před těmi 15 lety? Je to náročnější nebo naopak jednodušší? A je skladba dobrovolníků stejná?
Principiálně je podle mě shánění dobrovolníků dost podobné napříč lety. Na stávající dobrovolníky se nabalují jejich kamarádi a známí, ti zase příště třeba přivedou někoho dalšího. Nebo samozřejmě může nastat i druhá varianta, že už znovu nepřijedou, ale to k tomu samozřejmě patří – každému, kdo má zájem dobrovolničit sedí jiný typ aktivit.
Taky jde pozorovat jev, kdy se se změnou koordinátora základna dobrovolníků trochu obmění. Nový koordinátor natáhne nové lidi ze své bubliny a někteří dobrovolníci se s odchodem koordinátora zapojovat přestanou. Většinou však značná část dobrovolníků takovou změnu ustojí a tak se naše řady neustále pozvolna rozrůstají.
Celé to však vnímám jako přirozený jev, který rozhodně není ojedinělý jen u nás, v naší organizaci.
S dobrovolníky na statku pracujete každý měsíc. Jak velká skupina se pravidelně setkává? Je skladba dobrovolníků jiná při práci na statku a při přípravách na festival?
Jak jsem již zmínila dřív, na letním festivalu je zapojeno přes 100 dobrovolníků. Řada z těchto dobrovolníků se zapojuje s různou frekvencí i přes rok. Někdo z nich přijede alespoň na jeden dobrovolnický víkend na statku, někdo si nenechá ujít jedinou akci, někdo jezdí výhradně na festival. Na dobrovolnických víkendech, které zmiňujete, se obvykle potkává průměrně 15 lidí, skladba je pokaždé trošku jiná, což je skvělé, protože se na statku neustále potkávají lidé, kteří by se za jiných okolností třeba neměli příležitost setkat.
Dobrovolníky asi máte i v průběhu festivalu, s čím vám pomáhají?
Celý festival stojí na dobrovolnících. Když na festival přijedete jako návštěvnice, na vstupu vám někdo z dobrovolníků prodá lístek, na baru vám načepují pivo dobrovolníci, cibuli do vašeho kachního burgeru loupal a krájel někdo z dobrovolníků, bedňáky, které uvidíte nosit kapelám techniku, dělají také dobrovolníci. A asi nemusím zmiňovat, kdo celý festival chystá a následně bourá. Po celý rok se také na dobrovolnické bázi zapojují lidé z produkčního týmu, kteří se starají o domluvení kapel, PR festivalu, a všechny další věci které k produkci festivalu patří.
Jak dlouho příprava na festival trvá a kdy si můžete oddechnout, že už je po všem?
Už nyní (červen 23) se pracuje na přípravách dalšího ročníku. Některé agendy nepočkají - např. oslovování kapel. Na přípravách se pak pracuje v průběhu celého roku. V květnu se například na dobrovolnickém víkendu kydá ovčín, který do té doby patří místním ovcím a také podle toho v tu chvíli vypadá. Během víkendu se tak vyčistí do takové dokonalosti, aby v něm o měsíc a půl později mohli lidé pařit na hlavní stagei. Přípravy každého ročníku vrcholí vždy v týdnu před festivalem - tzv. přípravném týdnu, kdy zhruba 30 dobrovolníků a dobrovolnic na místě intenzivně ladí vše potřebné. Přes den se udělá spoustu práce a po večerech se spontánně tmelí kolektiv.
Co je pro vás na koordinování dobrovolníků nejobtížnější? A co vám naopak dělá největší radost?
Dlouhodobě se potýkáme s malou podporou dobrovolnictví v ČR ze strany státu. Pozice koordinátora v naší organizaci byla ještě do nedávné doby vykonávaná na dobrovolné bázi a až posledních několik let máme podporu Ministerstva vnitra, který v rámci prevence kriminality vyhlašuje pro akreditované dobrovolnické programy dotační program Rozvoj dobrovolnické služby. Tento program však zdaleka nepokryje ani minimální náklady, a tak je každá organizace pečující o dobrovolníky postavena před nutnost shánět si prostředky z jiných zdrojů. Z toho důvodu jsou z pohledu organizací dobrovolnické programy nadstandardem, který si bohužel ne všechny mohou dovolit.
Přitom díky dobrovolníkům vzniká napříč republikou spoustu skvělých a užitečných věcí a dobrovolníci udělají obrovské množství práce pro druhé a pro společnost. Základna dobrovolníků každé organizace vždy také bývá nesmírně pestrou skupinou lidí, které pojí společný zájem, a i přes své odlišné životní zkušenosti, zázemí a světonázory se potkávají. To mi na dobrovolnictví přijde skvělé a v dnešní době polarizované společnosti obrovsky důležité.
Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu energie do dalších let a ať se letošní Vlčkovice Fest opět vydaří!