Dobrovolnice ADRA vede děti ke zdravějšímu životnímu stylu
Nejrůznější výzkumy a statistiky potvrzují, že počet obézních dětí v české populaci neustále narůstá. Na poplach bijí pediatři i odborníci na zdravou výživu. Ve spolupráci s dětským oddělením Nemocnice AGEL v Ostravě Vítkovicích a za podpory Ministerstva zemědělství České republiky realizujeme projekt, který se snaží tento trend alespoň částečně zmírnit. Naši speciálně proškolení dobrovolníci a dobrovolnice tam pravidelně docházejí za hospitalizovanými dětmi. Mluví s nimi o zdravém životním stylu a stravování. Jedou z těchto dobrovolnic je i Hana Hostovičáková, které jsme se zeptali na pár otázek.
Hanko, jak jste se o tomto dobrovolnickém programu dověděla?
O dobrovolnickém programu zaměřeném na zdravý životní styl jsem se dověděla od mé koordinátorky Evy Kuklové z Dobrovolnického centra ADRA v Ostravě. Bylo to hned na úvodním setkání, které jsem jako zájemkyně o dobrovolnictví absolvovala.
Co bylo Vaší motivací k zapojení do programu, který se zabývá osvětou zdravého životního stylu?
Zaměření tohoto programu mě velmi zaujalo a vlastně se prolnulo s mou profesí. Jsem kuchařka ve školní jídelně a již několik let se koncept vaření ve školních jídelnách zaměřuje na zkvalitnění stravovacích návyků dětí. Zaměřujeme se na nové a zajímavé recepty ze zeleniny, luštěnin, řepy, jáhel, pohanky i dalších zdravých potravin, ale také na pitný režim s co nejmenším obsahem cukrů a umělých sladidel.
Jaká byla Vaše první návštěva?
První i každá další návštěva je obvykle velmi milá a individuální. O průběhu návštěvy rozhoduje věk dětí, ale i to, zda se jedná o chlapce nebo dívky. Důležitá je také velikost skupinky, protože přesto, že jsou mi obvykle přiděleny dvě děti, nějaké další se vždy ze zvědavosti přidají. S dětmi si povídáme o různých věcech – o škole, kroužcích, jejich rodině či o tom, jak tráví svůj volný čas. Tématem našich hovorů je také vztah dětí k jídlu. Mluvíme společně o tom, co jim chutná, jestli rády vaří a co třeba zvládnout připravit i sami. Nejčastěji „stáčím hovor“ na ovoce, zeleninu i další zdravé potraviny. Hrajeme "zdravé" pexeso a koukneme i do pracovních sešitů, které jsou zaměřeny právě na zdravý životní styl a stravování.
Máte nějaký příběh či vzpomínku, která Vám utkvěla v paměti?
Vzpomínám si například na dva chlapce, jednalo se o sourozence ve věku 9 a 13 let. Oba byli velmi chytří, s rozhledem a měli jasnou představu, co by chtěli v životě dělat. Říkali, že rádi vaří a na svačinku měli od maminky müsli tyčinku a ovoce. Z rozhovoru jsem pochopila, že jeden je celiak a druhý má bezlaktózovou dietu. Ve své práci vidím, jak počet různých alergií a intolerancí narůstá. Existuje však naděje, že v pubertě a vlivem kvalitních stravovacích návyků se zdravotní problémy těchto dětí zmírní nebo dokonce vymizí. Moc bych si přála, aby byly děti šťastné a zdravé a tento projekt k tomu rozhodně přispívá.
Projekt „Dobrovolnictví pro zdravý životní styl“ je realizován s finanční podporou Ministerstva zemědělství České republiky.