24.4. Mezinárodní den skautů
U příležitosti Mezinárodního dne skautů, který připadá na 24.4., jsme si povídali s Pavlínou Hajdúchovou, koordinátrokou dobrovolníků ze Skautského institutu.
Skauty zná u nás snad každý, často i z knížek a dřívější doby. Můžete nám představit Skautský institut, jak se postupně proměnil a funguje dnes?
Cesta k dnešní podobě SI prakticky začala v roce 2013, kdy jsme získali úplně první prostory, tenkrát to byly dvě místnosti, na Staroměstském náměstí. Vzápětí tady začal vznikat bohatý kulturní program, který přitáhl spoustu návštěvníků, ale také partnerů. Hned v dalších pár letech inspiroval skauty v Olomouci, Brně, Plzni a na dalších místech k podobné (dobrovolnické) činnosti. V průběhu let se objevilo hned několik témat na pomezí skautingu a společnosti, kolem kterých vznikly tzv. “tvůrčí skupiny” a jejich projekty. Momentálně máme Skautský archiv, tým SI v Krajině, který se zabývá péčí o krajinu v návaznosti na klimatické změny, SI Kabinet pracující na programech pro školy, tvůrčí skupinu Troufni SI, které i já jsem součástí, kde se snažíme podpořit osobní rozvoj mladých lidí a zapojit do společenského dění skrz naše ale i jejich projekty. Fyzické prostory točí svůj program kolem podobných témat. U SI na Staromáku je to místo setkávání, SI v Rybárně oživuje princip “učím se tím, že to dělám”. Naším nejčerstvějším projektem a zároveň i místem, je komunitní centrum Svitlo, kde skrz programy pomáháme s integrací nově příchozím z Ukrajiny.
Jaké aktivity nabízíte pro děti, mladistvé a i dospělé?
Jak jste si mohli všimnou z výčtu všech našich projektů, škála toho, co nabízíme je opravdu pestrá. V každém institutu organizujeme různé akce, ať už workshopy, koncerty, panelové diskuze nebo dílenské čtvrtky v naší sdílené dílně. Naše programy nebývají vyhraněny jen pro určitou věkovou skupinu. To samozřejmě neplatí u projektů, které jsou speciálně nabízeny školám a skautským oddílům. Trochu jinak je to i u komunitního centra Svitlo, kde máme většinou kurzy rozdělené na dětské a dospělé. Momentálně máme v našem programu adaptační skupiny pro děti od 3 do 6 let, terapeutické skupiny, jazykové kurzy pro děti a dospělé, sportovní aktivity nebo třeba speaking cluby, které jsou velice oblíbené, a které navštěvují nejvíce lidé středního věku. Přes léto míváme příměstské tábory pro děti, koncerty, na které chodí spíše studenti, ale zároveň swingové tančírny, kde zase potkáte návštěvníky okolo 30 let a výše. Prostředí Skautského institutu je opravdu rozmanité a to nejen projektově, ale i věkově.
Má další otázka bude směřovat k tomu, na co je náš web zejména zaměřen, a to na dobrovolnictví. Jakou pozici mají ve Vaší organizaci dobrovolníci a jak s nimi pracujete?
Skautský institut na Staromáku vznikl původně jako dobrovolnický projekt, ty v menších městech tak fungují dodnes. Dobrovolníci jsou nedílnou součástí naší organizace a snažíme prakticky o to, aby byli zapojeni do většiny našich projektů a komunikovali přímo s tvůrčími skupinami. To, jakou dobrovolnickou pozici mají, je tak trochu na nich. Ačkoliv já beru dobrovolnictví jako hodně formativní a rozvojovou aktivitu a kladu důraz na osobní cíle každého dobrovolníka, vnímám, že cíle každého jsou jinde. Někdo chce opravdu jen jednou za čas dorazit do Skauťáku a pomoci s produkcí akce pro veřejnost a užít si tu atmosféru, kterou naše prostory nabízí. Někdo naopak chce vést celý institut například v Brně nebo Liberci a rozvíjet si prakticky svůj projekt a tak trochu po svém. Věřím však, že díky různorodosti našich aktivit máme každému co nabídnout. Rádi používáme větu, že jsme místem setkávání lidí dobré vůle. Takovou komunitu zde tvoříme a dobrovolníci jsou její součástí.
Pokud by se někdo chtěl k Vám jako dobrovolník připojit, uvítali byste nové dobrovolníky a případně na jaké aktivity?
Samozřejmě:) Oceníme pomoc jak s produkcí našich programů na festivalech, realizací workshopů a dalších akcí a to nejen v Praze, ale například i v Brně nebo dalších městech. V komunitním centru Svitlo vždy uvítáme volnou ruku při realizaci komunitních aktivit nebo se zapojením do českého speaking clubu s názvem Povídej SI.
Chystáte aktuálně nějaké akce, na které byste mohli čtenáře pozvat. Případně, kde byste nyní uvítali pomoc.
Pokud jsou zde nějací skauti, ráda bych je pozvala do našeho festivalového šapitó na Národním skautském jamboree, které se uskuteční první týden v květnu v Hradci Králové. Úplně všechny, ze všech koutů republiky, zvu do jejich nejbližšího Skautského institutu, na program, za jehož realizací ve spoustě případů stojí právě dobrovolníci. Kde je ten váš nejbližší? Zjistíte na stránkách www.skautskyinstitut.cz.
Moc Vám děkuji za rozhovor a přeji mnohu úspěchů ve Vaší činnosti.
Romana Trutnovská, web dobrovolnik.cz