Stop sečení srnčat!
Období od května do začátku července je čas, kdy srny svá mláďata tzv. kladou především do vysoké trávy na lukách, které se však v tomto období sekají k přípravě senáže. Srnče se instinktivně přikrčí k zemi – neutíká. Sekačky srnčata usmrtí nebo v horším případě smrtelně poraní. Podle Spolku Stop sečení srnčat zemře v České republice až 60 000 srnčat v důsledku sečení.

Spolek i letos hledá dobrovolníky, převážně piloty dronů s termokamerami. Zájemci nemusí mít žádné zkušenosti s létáním. Důležitá je chuť pomáhat a ochota vstávat před svítáním. Srnčata totiž v nebezpečí volí místo útěku taktiku přikrčení se k zemi a snaží se o nenápadnost. V takovém případě nemá traktorista žádnou šanci zvíře v trávě zahlédnout.
Drony jsou velikými pomocníky při vyhledávání zalehlé zvěře v porostu
Stop sečení srnčat je nejrozsáhlejší dobrovolnickou organizací na pomoc myslivcům a zemědělcům při vyhledávání zvěře před sečením. Například terénní skupina Vyhánění srnčat Krumlovsko, Budějovicko, Kaplicko aktuálně spolupracuje už s 50ti honitbami na jihu Čech.
Aktuálně se hledají hlavně piloti dronů s termovizí. „Když říkáme piloty, neznamená to, že potřebujeme už vyučené piloty s drony, hledáme kohokoliv, kdo bude ochoten pomoci a tyto aktivity ho zaujmou, zaškolení do létání s dronem není nijak složité,“ vysvětluje Pavla Benettová z Jihočeské terénní skupiny. Piloty podle ní hledají i další terénní skupiny po celé republice a mnohé myslivecké spolky.
„Filozofií našeho spolku je spolupráce, a to se nám daří, propojujeme různé zájmové skupiny, veřejnost s myslivci, piloty se zemědělci. Krom toho se těchto pomocných akcí v terénu účastní také jihočeští hasiči, kteří práci s dronem nad loukami využívají jako zácvik svých pilotů a trénink v terénu,“ uzavírá Benettová.
Drony mají v terénu téměř stoprocentní účinnost. Kromě dospělých kusů, srnčat a dančat, našly naše drony zajíce, divoká selátka, bažantí slepičku a dokonce i ježka! Pilotovat se může snadno naučit každý. Spolek pomůže se získáním licence i s následným tréninkem.
Zároveň se oproti loňskému roku výrazně zlepšila spolupráce se zemědělskými subjekty, většina velkých zemědělských družstev v okolí využívá pomoci Spolku právě v podobě dronů. Výsledek je vidět na kvalitě sklizené píce. Někdy ovšem nestíhají splnit všechny poptávky, mají sice více dronů a více pilotů, ale zájem je veliký. Tento nápad inspiruje samotné zemědělce – často si pořídí vlastní dron a ukrytá zvířata před senosečí vyženou. To je vlastně smyslem osvěty Spolku.
Chcete pomoci?
Zaregistrujte se jako dobrovolník zde: https://senosec.czu.cz/
Dobrovolníci mohou v současnosti značně pomoci nabídnutím své síly přes portál senoseč, případně místním uživatelům honiteb. Při nálezu posečeného zvířete mohou tuto skutečnost oznámit příslušným úřadům. S mláďaty volně žijící zvěře je možno manipulovat pouze ve spolupráci s myslivci a zemědělci. Nikdy se sami do záchrany zvířat nepouštějte, pokud máte s sebou psa, mějte ho vždy na vodítku, aby případně neublížil zvířatům.
Zdroj: Stop sečení srnčat, Facebook Stop sečení srnčat, Liberecká drbna
Foto: Pixabay