Ptačí park Josefovské louky

Publikováno 1. 2. 2021 | Andrea Skopkova

Před 50 lety, 2. února 1971, byla uzavřena Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů. Dnes si tímto dnem připomínáme Světový den mokřadů. Česká republika se v této souvislosti může pochlubit jedním unikátem: Ptačím parkem Josefovské louky u východočeské Jaroměře.



 

Ptačí park Josefovské louky

Tento obdivuhodný projekt běží již téměř 15 let. Jeho primárním cílem je vytvoření ptačí rezervace pro mokřadní ptáky a další organismy těchto charakteristických biotopů. Společnými silami České společnosti ornitologické (ČSO), jejích příznivců a dalších lidí majících na srdci blaho přírody se po několika letech podařilo (a stále daří) tento sen realizovat.

Jak barvitě uvádí stránky věnované projektu, počáteční nápad se zrodil před více než čtvrtstoletím: „Myšlenka využít historický zavlažovací systém v údolí Metuje k podpoře mokřadních ptáků se vyklubala v hlavě východočeského ornitologa Miloslava Hromádky nejspíš při jeho toulkách za ptáky na začátku devadesátých let, kdy byla závlaha naposledy zemědělsky využívána. Jisté je, že nápad začal dostávat konkrétní tvary v roce 1995, kdy v Ptačím světě vyšel článek Miloslava a Věry Hromádkových o pozorování nevídaného množství ptáků v létě 1994 na zavlažených nivních loukách Metuje, u nichž mají již léta chalupu.

V roce 2006 pak ČSO utvořila speciální pracovní skupinu, která si dala za úkol jak organizačně a administrativně připravovat první výkupy pozemků, tak koordinovat postup nezbytných terénních prací. Území Josefovských luk je totiž výjimečné i existencí jedinečného, přes sto let starého závlahového systému. V době prvních prací však tento vodohospodářský unikát bylo třeba zásadně zrenovovat, aby došlo k znovuobnovení schopnosti regulovat výšku spodní vody na přilehlých loukách. „Právě tyto louky ČSO s pomocí stovek jednotlivých dárců vykupuje a buduje na nich tůně i velké vodní plochy, které zajistí potravu ptákům a životní prostor řadě ohrožených druhů bezobratlých,“ doplňuje tým Ptačího parku.

Josefovské louky tak nabízí útočiště nejen ptákům, ale i obojživelníkům či členovcům. Lidským návštěvníkům pak poskytují možnost poznat faunu mokřadů v jejím vlastním, autentickém prostředí. Park také během roku organizuje rozmanité naučné akce zaměřené na témata ochrany přírody.  

Uplynulo sice již 15 let, práce však rozhodně nekončí. Možností, jak se zapojit je celá řada – od finanční pomoci s výkupem dalších pozemků, až po dobrovolnickou účast na pracovních akcích.     

Další informace o Ptačím parku Josefovské louky a ostatních ptačích rezervacích, včetně pravidel jejich návštěv a možností, jak přispět k jejich budování, naleznete na webových stránkách České společnosti ornitologické.

Foto: propagační materiál ČSO