Zachraň karase!

Publikováno 2. 9. 2024 | Andrea Skopkova

A uplatni své znalosti zoologie říčních ryb. Nebo se něco nového přiuč! 

Zachraň karase!

Není tomu ale tak dávno, kdy býval jednou z nejběžnějších ryb českých a moravských vodních toků. O to víc překvapuje, že je dnes ohrožen.  I tak ale karas obecný, tento „kapr bez vousků“ zůstává poměrně známou sladkovodní rybou, se kterou se minimálně na stránkách učebnic středoškolské biologie setkala velká část z nás.

Ne každý už ale ví, že není karas jako karas. V případě projektu Zachraň karase! jde o karase obecného, všežravou rybu z čeledě kaprovitých, která je na českém území ohrožována invazními druhy – zejména pak karasem stříbřitým (zavlečeným do českých vod v 60. letech dvacátého století) či střevličkou východní. Takřka nekalou konkurencí je pro něj i karas zlatý, populární pod označením „zlatá rybka“, oblíbený okrasný druh mnoha zahradních jezírek.

Odborníci k tomu na stránkách projektu upřesňují: „Invazní druhy jsou nepůvodní druhy zavlečené do nového biotopu člověkem ať už úmyslně nebo náhodně. Představují jednu z největších příčin ohrožení sladkovodních ekosystémů celého světa. Představují riziko pro vodní rostliny, bezobratlé živočichy, obojživelníky i jiné druhy ryb. Konkurenčně vytlačují původní druhy a mohou přenášet onemocnění.

Příčin úbytku karase obecného v českých řekách je však vícero, mj. i regulace a úpravy toků ohrožující, či dokonce likvidující přirozený biotop některých ryb: „Z krajiny začala mizet slepá ramena a tůně v záplavovém území řek. A to kvůli tomu, že stará ramena postupně zanikala, ale nová nevznikala – regulace řek a jejich průtoků přehradami tuto možnost vyloučila (regulované koryto je stabilní, žádné odstavené meandry v krajině již nevznikají). Tyto změny probíhaly velmi intenzivně již od středověku. Další zásahy, jako je vysušování mokřadů a zavážení „neproduktivních“ malých vodních ploch kvůli zemědělské činnosti, jeho další pokles ještě podpořily,“ upřesňují informace na stránkách.

Jak tedy pomoci? První možností je zapojit se do monitoringu míst, kde se karasi vyskytují. vyskytuje.  Stačí se registrovat, vyplnit dotazník a nahrát fotky lokalit i nalezených jedinců. Skvělé je, že stránky projektu obsahují řadu návodných informací (včetně fotografií), jak od sebe rozeznat karase obecného a invazní druhy. Každý si dokonce může ve cvičných kvízech předem otestovat, nakolik je připraven se připojit k více než 1 100 již zapojeným dobrovolníkům. A v neposlední řadě – ti šťastní z nás, kdo disponují vlastní vhodnou vodní plochou, se dokonce mohou přihlásit se zájmem o chov!

Pro úplnost uvádíme, že letos byl navíc spuštěn paralelní projekt Zapojení mládeže do ochrany kriticky ohrožených druhů ryb v rámci opatření pro zadržení vody v krajině: „Cílem projektu je zapojení a rozvoj klíčových kompetencí žáků základních škol a pedagogů v klimatických změnách, které mají vliv na původní faunu. V rámci projektu bude probíhat environmentální vzdělávání žáků, kteří se budou podílet na vytipování, reintrodukci druhů (karas obecný, slunka obecná) a monitoringu vhodných lokalit. Odborným garantem projektu je RNDr. Marek Šmejkal, Ph.D. Biologické centrum AV ČR, ambasadorem projektu je Mgr. Vladimír Kořen moderátor pořadu České televize Zázraky přírody a pedagog 3. ZŠ u Říčanského lesa Říčany,“ uvádí anotace.

 

Zdroj: https://zachrankarase.cz 

Foto: Pexels.com (Ali Berke Gül)