Festival Open House Praha v květnu zpřístupní 101 budov a prostorů
Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky. Seznam všech objektů je již možné nalézt na www.openhousepraha.cz/festival-2022/.
„Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Open House Praha je určen pro širokou veřejnost a organizátoři se věnují také přípravě prohlídek pro osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi či cizince dlouhodobě žijící v Praze. „Festival je především komunitní projekt a chceme, aby si jej mohl užít opravdu každý. Vítáme i nadšence-dobrovolníky, kteří nám chtějí pomáhat otevírat město pro všechny. Bez nich by se akce nemohla v takovém rozsahu vůbec uskutečnit,“ dodává Andrea Šenkyříková. Do dobrovolnického programu se může zapojit každý bez ohledu na věk, národnost či profesi. Přihlášku najdou zájemci zde.
Výročí tria Plečnik – Ullmann – Janák
Letošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození. Při této příležitosti bude možné si s komentovaným výkladem prohlédnout hlavní loď, podzemní kryptu i spodní část věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedné z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice.
Pozornost organizátoři věnovali také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, který je představitelem tzv. české novorenesance a od jehož narození v dubnu uplyne 200 let. „Zveme k návštěvě kouzelné rodinné Vily Lanna v Bubenči, která vznikla jako letní odpočinkové sídlo průmyslového podnikatele, sběratele uměleckých památek a mecenáše Vojtěcha Lanny ml. Lidé se podívají do historických sálů první pražské Novoměstské sokolovny, budou moci obdivovat bílo-červenou sgrafitovou výzdobu a interiéry bývalé Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici nebo nahlédnout do poslední Ullmannovy pražské realizace, budovy České polytechniky na Karlově náměstí, kde dnes sídlí Fakulta strojní ČVUT v Praze,“ říká Andrea Šenkyříková.
V březnu tomu bylo rovněž 140 let od narození architekta Pavla Janáka, proto jsou v programu zastoupeny stavby z jeho různých životních období jako Klubový dům Autoklubu ČR, funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, Palác Adria ve stylu tzv. národního slohu nebo konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru s nepřehlédnutelnou zvonicí.
Další novinky
Program Open House Praha nabízí celkem 26 novinek, které se do festivalu zapojují úplně poprvé. Lidé mohou navštívit architektonicky zajímavé a mnohdy ne běžně přístupné budovy i v odlehlých částech Prahy jako je například Zbraslav, Modřany nebo Komořany. K vidění bude nedávno dokončená Radnice MČ Praha 12, areál Českého hydrometeorologického ústavu v Zámku Komořany a jeho okolí nebo čerstvě zrekonstruované komunitní centrum Klubovna Zbraslav v místech bývalé prádelny od architektů ze studia Projektil. „O zapojení Zbraslavi jsme uvažovali již před několika lety, a jsem ráda, že se nám letos konečně podařilo nabídnout více zajímavých objektů v této lokalitě. Doporučuji zastavit se i v bývalé zbraslavské zvonárně, kde rodina Manoušků odlévala zvony pro mnohé pražské chrámy, včetně například kostela Nejsvětějšího Srdce Páně nebo Husova sboru na Vinohradech. Rodinnou tradici se již bohužel po povodních roku 2002 nepodařilo obnovit, ale zájemci se zde přímo od pana Manouška dozví mnoho zajímavých informací k jeho řemeslu,“ přibližuje Andrea Šenkyříková.
Mezi novinky patří i nově zrekonstruované Technologické centrum UMPRUM Mikulandská s velkorysými prostory a nadstandardním vybavením pro studenty, nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze v dejvickém vysokoškolském kampusu s nepřehlédnutelnou pneumatickou fasádou nebo jedna z největších a nejvýznamnějších památek meziválečné funkcionalistické architektury v Praze – dřívější sídlo pražských Elektrických podniků, dnes Bubenská 1. Rozlehlý palác byl v době svého vzniku považován za symbol přicházející nové doby, moderní architektury a pokroku. „Lidé si mohou prohlédnout, jak se podařilo zachovat estetické působení velkorysé reprezentativní administrativní budovy i hodnotné detaily dobového technického řešení po nedávno dokončené a navíc oceňované rekonstrukci z dílny TaK Architekti,“ dodává Andrea Šenkyříková.
Informace k programu se zájemci mohou dozvědět také ve facebookové události Open House Praha 2022.
Podívejte se na letošní videospot!
Pozvánka na mezinárodní festival Open House Worldwide
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. V sobotu 9. dubna 2022 se uskuteční druhá společná online událost s podtitulem Bydlení a lidé. Virtuální 12hodinový Open House Worldwide (OHWW) festival bude zahrnovat živé prohlídky inovativních projektů bydlení z měst napříč světovými kontinenty, např. z Dublinu, Lagosu, Londýna, Melbourne, New Yorku, Osla, Prahy, Tchaj-wanu, Valencie, Vídně a dalších. Festival bude vysílán online v anglickém jazyce od 6 hodin ráno do 18 hodin večer koordinovaného světového času (UTC), v našem časovém pásmu od 8 do 20 hodin na Youtube kanále.
Open House Praha v rámci festivalu OHWW představí pražské sídliště Ďáblice, které je dnes považováno za jedno z architektonicky nejhodnotnějších v ČR. Ačkoli urbanistický koncept navržený v 60. letech 20. století vychází z modernistických myšlenek, ve skutečnosti se tolik nevzdaluje charakteru tradičního města s ulicemi a náměstími. „Najdete tu různé typy panelových bytových domů, velké množství dnes už vzrostlé zeleně i celou řadu objektů pro občanskou vybavenost, jako jsou obchody, školy a kulturní centra. Výjimečná je i podoba jednotlivých objektů, které díky nejrůznějším architektonických detailům nejsou tak uniformní jako na jiných sídlištích. Značný zájem dnes vzbuzují i umělecká díla, která zdobí jeho veřejná prostranství,“ říká architekt Ondřej Tuček, který bude průvodcem video vstupu přenášeného od 10 hodin živě ze střechy jednoho z ďáblických panelových domů. Ondřej Tuček je vnukem Viktora Tučka, který byl v letech 1967–1982 hlavním architektem sídliště Ďáblice. Sám v Ďáblicích žije a aktivně se zapojuje do debaty o budoucím rozvoji tohoto jedinečného urbanistického souboru. Více informací o přenosu k dispozici zde.
Open House Praha na sociálních sítích
#openhousepraha, #ohp2022, #openhousepraha2022
#OHWWfestival, #housingandthepeople
Facebook | Instagram | Linked In | Youtube
Open House Praha 2022 – událost na Facebooku
Housing and the People – událost na Facebooku
Kontakt pro média
Michaela Pánková, michaela.pankova@openhousepraha.cz, 724 213 136
O Open House Praha
Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.
Festival se koná pod záštitou J. E. velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Nicka Archera; primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba; náměstka primátora hl. města Prahy Petra Hlaváčka; radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu hl. města Prahy Hany Třeštíkové; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starosty MČ Praha 1 Petra Hejmy; starostky MČ Praha 2 Alexandry Udženiji; starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka, starostky MČ Praha 4 Ireny Michalcové; starostky MČ Praha 5 Renáty Zajíčkové, starosty MČ Praha 6 Ondřeje Koláře; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha-Troja Tomáše Bryknara a starostky MČ Praha-Zbraslav Zuzany Vejvodové.
Za finanční podpory:
Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Městská část Praha 6, Městská část Praha 7
Partneři:
Mapy.cz, Bageterie Boulevard, 360pizza, ekolo.cz, Rekola, Czech Repubrick, EMPYREUM Information Technologies, AI DESIGN, Hestia – centrum pro dobrovolnictví, Technologické centrum UMPRUM
Partneři programů pro lidi s postižením:
Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Česká unie neslyšících, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, Technická univerzita v Liberci – Fakulta umění a architektury
Hlavní mediální partner:
Mediální partneři:
Reflex, Český rozhlas Rádio DAB Praha, TV Architect Studio, TV Bydlení, Luxury Prague Life, ERA21, Intro, Architect+, Archizoom, Estav, Propamátky, S dětmi v Praze
Open House Praha je součástí celosvětové sítě Open House Worldwide.
Letošní novinky
- Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
- Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav
- Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers
- Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
- Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze
- Dům Diamant
- EA Hotel Juliš
- Husův sbor Vinohrady
- Husův sbor Zbraslav
- Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
- Klubový dům Autoklubu České republiky
- Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
- Kostel sv. Vojtěcha
- Libeňská sokolovna
- Palác Adria
- Radnice městské části Praha 12
- Švandovo divadlo na Smíchově
- Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
- The Fizz Prague
- Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
- Usedlost Cibulka
- Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha
- Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
- Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova
- Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště (CPP) a administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)
- Zbraslavská zvonárna – Muzeum zvonařství rodu Manoušků
Seznam všech budov Open House Praha 2022 (21. a 22. května 2022)
Administrativa
Brumlovka – Budova B
Brumlovka – budova Delta
Brumlovka – Filadelfie
Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
ČSOB Kampus – budova NHQ
ČSOB Kampus – budova SHQ
Národní kulturní památka Vyšehrad – správní budova
NN IT Hub
Obecní dům Ďáblice
Quadrio
Radnice městské části Praha 12
Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero
Všeobecný penzijní ústav – Dům Radost
Bydlení v proměnách času
Dům Diamant
Franz by Zeitraum
Grabova vila
Kramářova vila
Laichterův dům
Trmalova vila
Vila Lanna
Winternitzova vila
Funerální architektura
Ďáblický hřbitov
Evangelický hřbitov ve Strašnicích
Olšanský hřbitov
Historické paláce a památky
Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR
Desfourský palác
Dům České zemské hasičské jednoty – Hasičský dům
Forum
Klubový dům Autoklubu České republiky
Libeňský zámek
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Nuselská radnice
Palác Adria
Palác Ericsson
Palác Metro
Rezidence primátora hlavního města Prahy
Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
Usedlost Cibulka
Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha
Hotely a ubytování
EA Hotel Juliš
Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
Hotel International Praha
Mama Shelter Prague
The Fizz Prague
Zeitraum Student Housing
Obchod
Palác ARA – sídlo coworkingu HubHub
Sakrální stavby
Husův sbor Vinohrady
Husův sbor Vršovice
Husův sbor Zbraslav
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka
Kostel sv. Vojtěcha
Nová libeňská synagoga
Speciality
Hasičská zbrojnice Praha Ďáblice
Historický parník Vyšehrad
Nová Krenovka
Výstaviště Praha
Zvonárna Praha-Zbraslav
Sport a péče o tělo
Karlínská sokolovna
Libeňská sokolovna
Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance
Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský
Velký strahovský stadion
Velodrom na Třebešíně
Technické a industriální stavby
Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice
Pragovka Art District
Vodárenská věž Letná
Vodní dílo Štvanice
Vršovická vodárna v Michli
Umění a kultura
Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav
Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers
Disk, divadelní scéna DAMU
Divadlo Na Zábradlí
Komunitní centrum Vlna Ďáblice
Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha
Palác kultury – Kongresové centrum Praha
Palác Metro – Divadlo Image
Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj
Šalounova vila – ateliér Akademie výtvarných umění a sídlo organizace HOST
Švandovo divadlo na Smíchově
Veletržní palác – Národní galerie Praha a Studio Hrdinů
Vzdělávání a výzkum
Budova České polytechniky – Fakulta strojní ČVUT v Praze
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
Dům zemědělské osvěty
Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
Fakulta stavební ČVUT v Praze
Fakultní ďáblická škola
Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR
Hvězdárna Ďáblice
Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby
Národní technická knihovna
Národní zemědělské muzeum
Sdružení projektových ateliérů / CAMP
Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR – historická i nová budova
Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova
Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště a Administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu
Železnice
Masarykovo nádraží
Nádraží Praha-Bubny
Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží